Jadid Online
جدید آنلاین
درباره ما تماس با ما Contact us About us
اصفهان در نخستین عکس‌ها
حمیدرضا حسینی

ویدیو

در یکی از روزهای سال ۱۹۶۹ میلادی، لوله آب خانه‌ای در مانتسر آلمان ترکید و زیرزمین خانه را آب گرفت. در این خانه خانم "ریکولتا" همراه همسرش زندگی می‌کرد، او یک ایرانی آلمانی تبار بود که خانواده‌اش سال‌ها در محله جلفای اصفهان اقامت داشتند اما چون با مردی آلمانی ازدواج کرده بود، در آلمان زندگی می‌کرد. 

پدر بزرگ خانم ریکولتا، یک مهندس آلمانی به نام "ارنست هولتسر" بود که در سال ۱۸۶۳ برای نظارت بر سیم‌کشی خطوط تلگراف به ایران آمد و در تلگرافخانه جلفای اصفهان مشغول کار شد.  در اصفهان با مادر بزرگ ریکولتا که از ارمنیان مقیم جلفا بود، ازدواج کرد و قید بازگشت به کشورش را زد. البته بعد از بازنشستگی همراه خانواده‌اش به آلمان بازگشت اما زندگی در اصفهان برایش دلپذیرتر بود؛ چرا که پس از چند سال دوباره به ایران آمد و تا آخر عمر در اصفهان باقی ماند. 

در زیرزمین خانه ریکولتا پنج صندوق چوبی بزرگ نگهداری می‌شد که ریکولتا و همسرش اطلاعی از محتویات آن نداشتند. این صندوق‌ها متعلق به پدر بزرگ ریکولتا بود که بعد از مرگ او نصیب مادرش، "لینا" شد و بعد از فوت لینا به ریکولتا رسید. او هم بدون آن‌که برای بازکردن صندوق‌ها وسوسه شود، همه را با خود به آلمان آورد و در زیرزمین خانه‌اش جای داد. اما وقتی لوله ترکید و آب به زیر صندوق‌ها رفت، بالأخره مجبور شد درشان را باز کند تا مطمئن شود که محتویات ناشناخته آن‌ها آسیب ندیده است. 

در هر پنج صندوق تعداد زیادی جعبه چوبی وجود داشت و هر جعبه چوبی نیز حاوی تعدادی شیشه نگاتیو عکاسی بود. برای ریکولتا سخت نبود که بفهمد روی این نگاتیوها چه تصاویری نقش بسته است. او می‌دانست که پدربزرگش سال‌ها در اصفهان در کنار وظایف شغلی خود، سرگرم عکاسی از آثار و ابنیه شهر و زندگی مردمانش بود و حالا بعد از صد سال، ریکولتا به یکباره خود را صاحب یکی از غنی‌ترین مجموعه‌های عکس تاریخی می‌دید. 

خوشبختانه به هیچ‌کدام از نگاتیوها آسیب نرسیده بود، چرا که پدربزرگ با وسواس زیاد صندوق‌ها را قلع اندود کرده بود و آب نمی‌توانست به درون‌شان نفوذ کند. در کنار عکس‌ها، دستورالعمل‌های شیمیایی مربوط به آن‌ها و نیز یادداشت‌های هولتسر دیده می‌شد که حاوی اطلاعات دقیقی از تاریخ اجتماعی و صنایع و حرفه‌های اصفهان در نیمه دوم سده نوزدهم میلادی بود. 

در صندوق‌ها کمی بیش از هزار قطعه نگاتیو شیشه‌ای وجود داشت اما بعدا معلوم شد که تعداد عکس‌های هولتسر بالغ بر ۳۰۰۰ قطعه بوده است. متأسفانه در زمان جنگ جهانی اول، دستیار نابخرد او ۲۰۰۰ نگاتیو را به عنوان شیشه گلخانه مورد استفاده قرار داد و موجب نابودی آن‌ها شد.

وقتی خبر در آلمان پیچید، ایرانیان از نخستین کسانی بودند که به سراغ خانم ریکولتا آمدند. آن‌ها نسخه‌ای دقیق از نگاتیوها تهیه کردند و نخستین بار صد قطعه از عکس‌های هولتسر را در جلفای اصفهان به نمایش عمومی گذاشتند. همچنین در سال ۱۹۷۶ مرکز مردم‌شناسی ایران کتابی را با عنوان "ایران در یکصد و سیزده سال پیش" منتشر کرد که حاوی بخش مهمی از عکس‌ها و یادداشت‌های هولتسر بود. 

نسخه اصلی این عکس‌ها که بالغ بر ۱۰۰۹ قطعه است، هم‌اکنون در مرکز اسناد و مدارک سازمان میراث فرهنگی ایران نگهداری می‌شود. این مرکز در سال ۲۰۰۴ (۱۳۸۲) برای دومین بار، صورت کامل‌تری از عکس‌های هولتسر را در کتابی به نام "هزار جلوه زندگی، تصویرهایی از ارنست هولتسر در عهد ناصری" چاپ کرد که علاوه بر عکس‌های اصفهان، شامل عکس‌های او از تهران، کاشان، و برخی نواحی اطراف اصفهان بود. 

گزارش مصور این صفحه شما را به دیدن بیش از ۸۰ قطعه از این عکس‌ها می‌بَرَد و با داستان ارنست هولتسر آشنا می‌کند.

انتخاب از آرشیو جدیدآنلاین: ۱۰ ژانویه ۲۰۱۴ - ۲۰ دی ۱۳۹۲


 به صفحه فیسبوک جدیدآنلاین بپیوندید

ارسال مطلب

نظر شما

در صورت تمایل نام خود را بنویسید
در صورت تمايل نشانى ايميل خود را بنويسيد. نظر شما پس از ويرايش منتشر خواهد شد.
Image CAPTCHA
لطفا كد بالا را وارد كنيد. استفاده از این کد براى جلوگيرى از دريافت ايميل هاى گروهى است.
- محمود، 2014/02/19
با سلام. لطفاً فايل دانلود اين ويديو را قرار دهيد. بي نهايت سپاسگزار از قراردادن چنين گزارش زيبائي.
- مهدا، 2014/02/20
خیلی گزارشتون چسبید ممنون از دست اندرکاران!
با تشکر از پرسنل زحمت کش :)
- محمد پورابوطالب، 2014/02/16
به اصفهان رو که تا بنگری بهشت ثانی.
- یک کاربر فرهاد - پازارگاد، 2014/02/02
بسیار دیدنی و بی نظیر بود. حفظ اینگونه آثار از وظایف هر ایرانی است. از زحمات همه عزیزان تشکر می شود.
- عیسی جلفایی، 2014/01/30
گزارش، عکس ها و موسیقی عالی بود. سپاس جناب حسینی.
- یک کاربر، 2014/01/21
خانم یا آقای شاهد لطفا نام کتاب را به فرانسه بنویسید.
- صابر، 2014/01/20
خیلی برام جالب بود بیش از دوبار دیدم.
- az Dallas، 2014/01/18
بسیار زیبا.
- یک کاربرmoradi، 2014/01/17
very nice
- شاهد، 2014/01/13
این کتاب با عنوان "ایران در یکصد و سیزده سال پیش" توسط محمدعاصمی ترجمه و تنظیم، و درسال 2535 شاهنشاهی (آنگونه درخودکتاب نوشته شده) بمنظور ارائه در «جشنواره جهان اسلام» که در ماه های آوریل تا ژوئیه 1976 در انگلستان برگزار می شد، در قطع وزیری و با تصاویر بسیار و توضیحاتی جامع به سه زبان فارسی و انگلیسی و آلمانی در چاپخانه شرکت افست چاپ و صحافی شد و از طرف «مرکز مردم شناسی وزارت فرهنگ وهنر ایران» در 464 صفحه و در2000 جلد انتشار یافت.
- یک کاربر، 2014/01/13
tashakkor az aghaye Hosseini. vaghean ostadaneh bood.
- مجتبی احمدی، 2014/01/13
بسیار عالی - از شما ممنون،
با دیدن این عکس ها احساس ناب ولذّت بخشی به انسان دست می دهد. آیا این کتاب ِ چاپ شده هم اکنون در بازاز موجود هست؟
دلم می خواهد قبل از رفتن از دنیا تمامی این عکس ها را می دیدم و البته چاپ شده بر کتابی مرغوب، زیرا اطمینان لذّت معنوی بیشتری درانتظار آدمی ست.
تلاش می کنم کتاب را پیدا کنم و بهای آنرا هرچه باشد تأمین نمایم . سپاس گزار سایت جدید آنلاین که تعدادی ازتصاویر زندۀ صدو پنجاه سال پیش ایران را به مردم نشان داد.
- مهدی مؤیدی، 2014/01/12
چقدر خوشحال شدم که این گزارش را با وجود سرعت پایین اینترنت ایران دیدم و از دیدن گذشته شهر زیبای خودم اصفهان لذت بردم. سپاسگزارم.
- یک کاربر حسین احمدی، 2014/01/11
بسیار ممنون و متشکر،
از شما و نیز از جناب آقای حمیدرضا حسینی برای درج این مقالۀ ارزشمند و عکس های زیبای تاریخی سپاس گزارم.
موفق باشید
Home | About us | Contact us
Copyright © 2020 JadidOnline.com. All Rights Reserved.
نقل مطالب با ذكر منبع آزاد است. تمام حقوق سايت براى جديدآنلاين محفوظ است.