Jadid Online
جدید آنلاین
درباره ما تماس با ما Contact us About us
گرجی تباران ایران
علی عطار

در بین اقوام گوناگون ساکن ایران شاید گرجی های فریدن، در نزدیکی اصفهان، یکی از ناشناخته ترین آنها هستند. گرجی ها در زمان سلسله صفویه  به اسارت گرفته شده و پس از انتقال به ایران در نواحی مرکزی کشور اسکان داده شدند.

براساس نوشته های مورخین و سیاحان آن زمان حدود دویست هزارگرجی  اسیر با پای پیاده از گرجستان تا ناحیه اصفهان رانده شدند. بخشی از گرجی ها که ابتدا در شهر اصفهان، سپس در شهر تازه تاسیس نجف آباد ساکن بودند، بعد ها روانه نواحی غربی تر یعنی فریدن و فریدون شهر امروزی شدند.

 

به نظر می رسد که گرجی ها، نه همچون ارامنه که با حفظ دین خود بیشتر به حرفه های ساده پرداختند، بيشتر به امور نظامی علاقه مند بودند. برخی از آنها پس از پذیرش اسلام به شغل های بالای نظامی و حتی فرماندهی و حاکمیت استان های کشور رسیدند.

گفته می شود که در زمان صفویه بیش از چهل حاکم گرجی الاصل وجود داشته است. سهیم بودن گرجی ها در قدرت تا زمان افشاریه و زندیه و حتی تا دوره قاجاریه ادامه داشته است. به نظر می رسد که گرجی های اولیه هویت خود را بیشتر در شراکت در قدرت سیاسی با صفویان ترک تبار یافتند.

ظاهرا با شکستی که گرجی های سرکش از لشکر کریم خان زند خوردند، موقعیت اجتماعی سیاسی خود را ازدست داده و از آن پس در روستاهای اطراف فریدون شهر امروزی به کارهای ساده کشاورزی و دامداری مشغول شدند.

کوه سیخه یا سیخک که بین فریدون شهر وروستای چغیورت، یکی از روستاهای مهم گرجی نشین امروز ایران، واقع شده، محل تار ومار کردن گرجی ها توسط لشکر کریم خان زند است. این محل برای گرجیان امروز از یک سو نماد مقاومت و سرکشی نیاکانشان و از سوی دیگر نماد جبر و زورگوئی امرای ایرانی است.

شناخته شده ترین گرجی ساکن ایران الله وردی خان است. وی که از خاندان اوندیلادزه، از ثروتمندان و زمین داران  آن زمان بود در جوانی دربرابر سی سکه طلا به فروش رسید و بعد از اینکه چندین بار در معرض خرید و فروش واقع شد به دربار شاه طهماسب صفوی راه یافت.

الله وردی خان نه تنها بعنوان جنگجو و فرمانده نظامی  شناخته شده، بلکه خدمات فرهنگی و عمرانی او نیز با تاریخ ایران رقم خورده است. پل مشهور سی و سه پل در اصفهان که یکی از شاهکارهای معماری ایران است به دستور و با هزینه وی ساخته شد.

گرجی های امروز فریدن و فریدون شهر عمدتا در هفت روستا پراکنده اند که تعداد آنها هر روزبه دلیل مهاجرت به شهرها کمتر می شود. شهرک یزدان شهر در حاشیه شهر نجف آباد نیزازمناطق مهم گرجی نشین امروز محسوب می شود.

علاوه بر آن گرجی ها در شهرهای دیگر ایران بخصوص اصفهان و تهران بطور پراکنده زندگی می کنند و برخی از آنان از تحصیل کردگان و متخصصین برجسته هستند. گفته می شود که تعداد با سوادان و تحصیل کردگان گرجی به نسبت جمعیت آنها بسیار بالاست.

از فرهنگ قدیم گرجی ها امروز تنها زبان آنهاست که هویت قومی آنان را مشخص می سازد. نوعی سقف خانه و نوعی فرش که در ناحیه فریدون شهر و بخصوص در چغیورت به طرح گرجی معروفند، امروز دیگر به ندرت ساخته و بافته می شوند.

کوشش برای آموزش زبان و الفبای نیاکان که با زبان و خط گرجی متداول در فریدن متفاوت است نیزدر این روزها طرفدارانی دارد. در فریدون شهر مغازه هایی یافت می شوند که تابلو آنها به دو خط فارسی و گرجی نوشته شده است.

پس از فروپاشی اتحاد شوروی ارتباط اقتصادی و اجتماعی بین گرجی های ایران و کشورگرجستان افزایش یافته است.

دو گزارش مصور اين صفحه در بازدید از فریدون شهر و روستاهای گرجی نشین چغیورت و داشکسن و در گفتگوبا باشندگان آنها تهیه شده است.

گزارش اول نگاهی است گذرا به اسکان گرجی ها در ایران، پیدایش روستای چغیورت و وضع امروزین آن.

دومین گزارش در باره دو جوان ورزشکار گرجی است که به یاد نیاکان اسیر خود از زادگاهشان داشکسن تا تفلیس پایتخت گرجستان را پیاده طی کرده اند.

بدون اطلاعات و یاری سعید مولیانی، پژوهشگر گرجی تبار تهیه این گزارش ها امکان پذیر نبود.

کیفیت نامطلوب بعضى از تصاوير به دلیل کهنگی آنهاست.

 Flash برای نصب نرم افزار فلش اینجا را کلیک کنید


 به صفحه فیسبوک جدیدآنلاین بپیوندید

ارسال مطلب

نظر شما

در صورت تمایل نام خود را بنویسید
در صورت تمايل نشانى ايميل خود را بنويسيد. نظر شما پس از ويرايش منتشر خواهد شد.
Image CAPTCHA
لطفا كد بالا را وارد كنيد. استفاده از این کد براى جلوگيرى از دريافت ايميل هاى گروهى است.
- یک کاربر، 2019/03/05
من هم یک گرجی هستم اهل روستای چفتکلای قائمشهر مازندران به گرجی بودن خود افتخارمی کنم و به ایران عزیز و زادگاهم عشق می ورزم.



- یک کاربر، 2018/06/07
سلام. من واجدان گرجی هستیم. تا جدم همه نظامی بودن اما زمان رضا خان. با شورش جدم خلع لباس شدن و اجازه ندادن فرزندانمان وارد ارتش شن. اما شکر، خدا شرافت و بزرگی را به ما عطا کرد و اصالتمون ربطی به لباسمون نداره. الان ما نوادگان اون مرد همه از تحصیلات بالایی برخورداریم و مدیران موفقی هستیم.
به امید سربلندی و شادی تمام گرجی ها.
- یک کاربر، 2018/05/31
گرجی هایی که من می شناسم به غیر از اندک افرادی که فرهنگ بالایی که دارند اون مردمی نیستند که ما انتظار داریم و دارای مشگلات و نواقص زیادی در مسائل اجتماعی و فرهنگی می باشند سرد مزاج و بی روحیه و عصبی و اغلب خشن و عجول هستند. ارزش انسان به زبان و نژاد نیست ارزش انسان به گارهایی است که انجام میدهد این فرمایش خدا در قرآن است. کاستی های فرهنگی را گرجیان باید اصلاح کنند. دیگر اقوام هم در محیط بسته و محروم فریدونشهر نیز جنین خصوصیاتی دارند.
- زینب، 2018/05/13
سلام
من پدرم ترک و مادرم گرج (روستای داشکسن فریدن) هستن
مادرم زن بسیار زیبا و توانمند و مهربانی هستن
من به گرج بودن مادرم افتخار میکنم و خوشحالم ازین بابت
- یک کاربر، 2018/04/09
سلام من شنیدم گرجی ها برای دیدن اقوام خود به گرجستان میروند مگر بعد این همه سال همدیگرا میشناسند؟ یا اینکه به تازگی گرجیهایی مقیم ایران شدند.
- یک کاربر، 2017/12/01
من از طرف پدر گرجی واز طرف مادر ترک و در زنجان زندگی میکنم وهم به گرجی بودن خود افتخار می کنم
- دکتر قادری، 2016/12/30
ببخشید من یه سوال داشتم. ممنون میشم راهنمایی کنید. من فارسم.آیا قوم گرجی ها با ایرانی ها و غیر گرجی ها وصلت میکنند؟ چطور مردایی هستن؟آیا یک فارس میتونه باهاشون ارتباط و زندگی خوبی داشته باشه؟منظورم یه پسر گرجی با یه دختر فارس هست.
- یک کاربر، 2016/09/14
من افتخار میکنم که گرجیم و سلام خسته نباشی به همه پهلوانان
- یک کاربر، 2016/08/19
بادرود بر هموطنان فرهیخته و پراوازه و سلحشور گرجی.بر خود میبالم که بزرگوران گرجی در گذر تاریخ در ایران کنونی به هر دلیل موطن گزیدند و در همه دوران در عمران و ابادانی ایران کوشش نمودند و اثاری به یادگار نهادند که شهرت جهانی دارد. من بختیاری هستم ساکن تهران و بر همه شما درود میفرستم و گرجیان را گرامی و بسیار محترم میشمارم و این نگاه همه ایرانیان به گرجیان است. ازسویی در پاره ای از کامنت های عزیزان گرجی مطالبی دیدم که دلیل ورودم به این گفتگو شد. بنا به اسناد موجود و سفرنامه های اروپاییان به ایران مردمان گرجی همواره مورد احترام بوده اند بطوریکه بسیاری از شاهزادگان صفوی از مادران گرجی بوده و این قوم در نزد دربار و مردم از احترام برخوردار بوده.واز دیگر سو در 400 سال پیش مرزهای سیاسی ایران کاملا متفاوت بود همه مردم فلات ایران. شامل بخش وسیعی از پاکستان و افغانستان و ترکمنستان.و کشور اران(اذربایجان) وبخش وسیعی از قفقاز و حدود شرقی ترکیه وبخشهایی از عراق کنونی مرزهای سیاسی ایران برای قرنها بوده استو در واقع در ان تاریخ همه مردمان در سرزمینهای یاد شده ایرانی به شمار میرفته اند.و بخشی از قفقاز از دوران اشکانی و ساسانی و بعدها دوره صفوی و حتی تا اغاز قاجاریان بین دولتهای همسایه دست به دست شده است پس با اندکی تامل در مرزهای سیاسی صفویه و منازعات ایران و عثمانی و ایران و روس در می یابیم همه گرجیان پیشینه ایرانی داشته و مردم و دولتهای ایران به مردم مهاجر گرجی به قسمتهای مرکزی کشور هرگز به عنوان بیگانه ننگریسته اند. این نه در مورد گرجیان که در مورد مردم هرات. و سایر سرزمینهایی که از ایران جدا شد میشود. اما سخن دیگر که شایسته است به ان توجه شود حفظ اداب و رسوم و خط و زبان و سایر نشانه فرهنگی قوم بزرگ گرجی است که بایسته و شایسته است از سوی جمعیت پژوهنده و فرهیخته گرجیان پرداخته و در بسط و توسعه و تداوم و پایداری آن کوشش نمایند و چه خوب میشد فریدون شهر بعنوان پایتخت فرهنگی گرجیان معرفی و با احداث بنایی مناسب از سوی فرهنگ دوستان گرجی و حمایتهای دیگران و دولت نسبت به معرفی فرهنگ و زبان و خط گرجی وثبت یک فرهنگستان اقدام میشد و گرجیان ساکن در دیگر نقاط کشور با این فرهنگستان تبادل اندیشه و ارتباط تنگاتنگی ایجاد میکردند.در پایان ضمن پوزش از اینکه حوصله به خرج دادید همه ایرانیان گرجیان را ایرانی نه قوم بیگانه میدانند و ارج فراوان میگذارند. و لذا از برخوردهای احساسی و دشمن پسند دوری نمایید .با تقدیم احترام. سیاوش
- مسعود، 2016/07/12
خداوندا سپاسگذارم که من یک گرجی هستم. درود بر همه گرجیان عزیز در سراسر دنیا... خدایا چی به سرمون اومده که ما ناشناخته تو ایرانیم؟ ما پرتغالیارو از بندرعباس بیرون کردیم و اسم شاه عباس روشه حالا. سی و سه پل شاهکاره اوندیلادزه ی گرجیه. دهها نفر از حاکمان ایران تو گذشته گرجی بودن اگر شوروی الان وجود داره به خاطر استالین گرجیه ولی ارمنی ها چیکار کردن که تو ایران سرشناسن و مردم دوسشون دارن؟ آهای گرجی های عزیز به جای اینکه فقط افتخار کنید به گرجی بودنتون سعی کنید به همه بفهمونید که گرجیا کی هستن و چیکار کردن... خداوند حفظ کنه ما گرجی هارو و روز به روز بر عزت و موفقیت ما بیفزایه. من گرجی میاندشتم ساکن شاهین شهر اصفهان....
- احمدی، 2016/06/24
من خودم گرجی هستم وبه گرجی بودنم افتخار می کنم
من اصالتاَ میاندشتی هستم
زنده باد ...(میاندشت)
- یک کاربر، 2016/06/21
سلام واقعا متاسفم که از افوس که یکی از شهرهای پر جمعیت گرجی هاست نامی نمی برید.
- یک کاربر، 2016/05/04
من یک گرجی ام و به گرجی بودنم افتخار میکنم.
- مهدی شجاعی ، 2016/03/14
با سلام ، خدمت تمامی گرجی زبانان ایران زمین، من از گرجی های اصالتاً میاندشتی تهران هستم و افتخار میکنم گرجی هستم از مطالبی که عزیزان در این سایت گذاشته اند مشخص گردیده که گرجی زبانان در سراسر ایران پراکنده هستند و وجه مشترک همه آنها زبان گرجی می باشد، گرجی ها می باید موسیقی، شهر و هویت فرهنگی داشته باشند و جا دارد ساماندهی شوند و دارای تشکیلات قوی باشند و گمنام نمانند.
- ازنائوری، 2016/02/29
ما گرجیهای ازنا بنیان گذاران این شهر هستیم و افتخار می کنیم . کلمه ازنا از کلمه ازنائوری به معنی شریف زاده مشتق شده است . از اطلاعات شما سپاسگزارم.
- حمید، 2016/01/10
من امروز 20 دی 94 به صورت کاملا اتفاقی از این موضوع که در فریدون‌شهر تعداد زیادی گرجی زندگی می‌کنه خبردار شدم. داشتم طبق عادت همیشگی توی سایت زومیت می‌گشتم که مطلبی دیدم درباره عکس‌هایی که یه عکاس جوون اهل گرجستان از یکی از مناطق کشورش گرفته بود. بعد از خوندن مطلب و تماشای عکسها توجهم به زیر مقاله و یکی از کامنتها جلب شد که در اون خبر از زندگی کردن گرجی‌ها در فریدون‌شهر داده بود. چون موضوع برام تازه و جالب بود توی گوگل جستجو کردم و این سایت و یه وبلاگ و البته ویکی پدیا رو پیدا کردم. خیلی خیلی برام جالبه که هنوز بعد از 400 سال مردمان این شهر با خط گرجی روی تابلوهای مغازه‌ها می‌نویسن و هنوز به این زبان صحبت می‌کنن. برای همه‌ی گرجی‌تباران ایران‌زمین آرزوی سربلندی و موفقیت می‌کنم.
- یک کاربر، 2015/12/18
افتخارمی کنم گرجی هستم.
- یک کاربر، 2015/11/14
سلام به همه مردم ایران زمین
جد من از روستای عباس آباد سمنانه.چند وقت پیش که به اونجا رفتم متوجه شدم که عده ای گرجی صحبت میکن. میگفتن زمان شاه عباس نه خانواده گرجی به اینجا اومدن و موندگار شدن .حالا من نمیدونم من هم ریشه گرجی دارم یا نه. در هر صورت اگه کسی راجع به گرجی های عباس آباد سمنان اطلاعات بیشتری داره لطفا بگه.
- سعید چیوایی، 2015/10/17
سلام عالی بود من به اتحاد شما ایمان دارم من بختیاری هستم.
- یک کاربر، 2015/08/04
با سلام. دوستان توجه داشته باشید یک کشور از اتحاد اقوام و ملیت های مختلف بوجود می آید و رمز موفقیت و بقای یک کشورحفظ اتحاد بین اقوام مختلف هست. نگاهی به افغانستان، پاکستان، عراق، سوریه و لبنان غیره ثابت می کنه که نداشتن اتحاد و همدلی نتیجه بدی برای یک کشور داره.
- یک کاربر، 2015/07/30
من هویت و اصالتم را دوست دارم و خودم را صاحب دو وطن میدانم. همیشه دلم برای اصفهان وتفلیس تنگ میشه...به مارتقوپی گرجستان که اصالت گرجیهای فریدونشهر از اونجاست سفر کردم و احساس بسیار غریبی داشتم.......
- یک کاربر، 2015/07/28
سلام برهمه گرجی های ایران عزیزم ما گرجی های شهرستان انار دراستان کرمان خیلی ازیادها وافکارها دورافتادیم چرا اسمی ازما نمی برید.گرجی های شهرستان انار ازسطح تحصیلات بالاو پرستیژخاص وعالی درجامعه برخوردارند وهمچون نیاکان درپست های حساس نظامی ومدیریتی هستند.
- یک کاربر، 2015/07/08
زنده باد گرجی...
- یک کاربر، 2015/07/04
ما به گرجی بودنمون افتخار می کنیم...
و تمامی اقوام قابل احترام هستن تا جایی که انسانیتشون رو زیر پا له نکنن.
- یک کاربر، 2015/05/10
سلام به تمام گرجیان عزیز. من عرب زبان و اهل کشور عراق هستم با گرجی وصلت کردم اکنون مشغول یاد گرفتن زبان گرجی هستم. سخنی که با جوانان گرجی دارم اینکه زبانتان را حفظ کنید در مورد فرهنگ تمدن حتما تحقیق و مطالعه کنید و گرجستان را حفظ کنید.
- یک کاربر، 2015/04/17
من یک گرجی هستم و به گرجی بودنم افتخار میکنم پرچم ما بالاست.
- یک کاربر، 2015/04/13
خواهشا اصلاح بشه ما یاغی نبودیم و اسیر نشدیم ما سرکش نبودیم که کریم خان بمون حمله کرد دقیق مطالعه کنید و بنویسید در ضمن ما دویست هزار نفر بودیم الان پانزده هزار نفریم تا فراموش نشدیم یه فکری به حال قومیتمون کنیم.
- یک کاربر، 2015/03/26
گرجیان ایران رو نه گرجستان به طور کامل می پذیره و نه ایران.
گرجستان:
مردم گرجستان گرجیان ایران رو می پذیرن (بهتره بگم می پرستن) ولی دولت گرجستان گرجیان ایران رو نمی پذیره (به گرجیان ایران تابعیت گرجستانو نمیده)

ایران:
دولت ایران گرجیان ایران رو پذیرفته (تابعیت ایرانو دارن) ولی مردم ایران گرجیان ایران رو نمی پذیرند (مردم ایران گرجیان ایران رو بیگانه می دونند، گرچه در عین حال گرجستان رو جزو اموال شخصی و ارثیه پدریشون می دونند که توسط پادشاهانشون بر باد رفته)
- یک کاربر، 2015/03/12
با سلام - من یک گرجی زبان یزدانشهر هستم به گرجی بودن خود افتخار می کنم و به دیگر زبان های دیگر نیز احترام می گذارم. در یزدانشهر ما گرجی ها با عزیزان لر- ترک- عرب- کرد و غیره با هم زندگی می کنیم و احترام همدیگر را داریم و باید از این بابت خوشحال باشیم که یک ایرانی شیعه هستیم - فرا رسید عید نورور 1394 مبارک - اصلانی
- یک کاربر، 2015/02/08
با عرض سلام و آرزوی سلامتی برای تمامی گرجی زبانان ایران عزیز، من از گرجی تبارهای اصالتا میاندشتی که در تهران متولد و ساکن شده ام، افتخار میکنم گرجی هستم. ولی مهمتر اینکه شیعه ایرانی هستم
- یک کاربر، 2015/01/16
با سلام و تشکر از مطالب دوستان. تجربه من از سفر سال 1392 به گرجستان کاملا متفاوت از تجربه دوستی بود که اشاره کردند گرجیان گرجستان هیچ گونه اهمیتی به گرجیان ایران نمی دهند. به نظرم این موضوع به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله: نحوه سفر، مکان های مورد بازدید و نحوه ارتباطی است که مسافر با مردم ساکن آنجا برقرار می کند. من به همراه گروهی از دوستان گرجی ساکن ایران به باتومی و تفلیس سفر کردیم. طی این سفر، در خانه های ایشان میهمان شدیم، و در رستوران های شناخته شده تفلیس و باتومی لحظات بسیار خوبی را برایمان فراهم آوردند. به دلیل پخش برخی اخبار و فیلم های گرجی تباران ساکن ایران، برخی از آنها از گرجیان مقیم ایران اخبار هر چند مختصری داشتند، و بسیار برخورد گرم و صمیمانه ای با ما داشتند. برای تیم ما که واقعا تجربه بی نظیری بود.
- یک کاربر، 2015/01/03
سلام واقعا ممنونم ازاینکه حداقل یک جا راجع به ما گرجی ها صحبت کردین. من خودم ساکن فریدونشهرم دلیل اصلی اینکه شاه عباس جد مارو به ایران آوردن بخاطر وجود اقوام لر در فریدونشهر بوده و بدلیل جنگ جو بودن اقوام گرجی مارو برای مقابله با اونها به ایران آوردن. میدونین که سی و سه پل ساخته الله وردی خان که خودش یه فرد گرجیه؟
- یک کاربر، 2015/01/02
مردم روستای خوسف بافق یزد و شهر خوسف خراسان جنوبی هم گرجی تبارند.
- یک کاربر، 2015/01/01
سلام به همه گرجی های عزیز ساکن ایران،عزیزانم، من خودم شهریور ۹۳ به گرجستان رفتم اما آنگونه که پیش از این فکر می کردم نبودند. آن ها اصلا گرجیان ایران را یادشان هم نمی آید وهیچ گونه امتیاز و اهمیتی به ما نمی دهند باور کنید.
- یک کاربر، 2014/12/26
در جواب به کاربر که در تاریخ 17/12/42014
نظرشونو نوشتن......یه جوری از ایران حرف میزنید که انگار کشور خیلی مرفه هست ...و اینکه گفتید فکر نکنید جای دیگه حلوا پخش می کنن ..یعنی بیکاری و ضعف اقتصادی تو ایران بیداد نمی کنه! بهتره رو حرفاتون فکر کنید...حالا مثلا تو ایران حلوا پخش می کنن که اینقدر از گرجستان بد گفتید...
گرجی ها رو شاهای ایرانی آوردن ایران چون بهشون احتیاج داشتن...ولی متاسفانه قدر گرجی ها دونسته نشده.
- یک کاربر، 2014/12/18
من یک فیلم مستند درباره گرجیان دیدم مربوط به نام نوروز از پشت کوه های بلند که بیشتر به گرجیان روستای چغیورت می پرداخت. خیلی مستند زیبایی بود.
- یک کاربر، 2014/12/18
با سلام به دوستانی که نظرات خودشون را می نویسند. راجع به استحاله زبانی میشه گفت که عوامل مختلفی وجود داره یعنی آیا باید گفت چرا نسل امروزی داره زبان گرجی را استحاله می کنه در حالی که بچه گرجی هم می تونه فارسی را یاد بگیره هم گرجی. و اینکه آموختن زبان فارسی از کودکی به یک بچه ای که پدر و مادرش گرجی حرف می زنند معلوم نیست چه منطقی داره مگه نمیشه هر دو زبان را یاد داد؟ باید از خودشون پرسید. نوشته ای که من وارد کردم و گفتم لهجه یک عامل استحاله است این می تونه درست باشه و مشکلات فرهنگی هم هست با توجه به انتقادی که یک کاربر دیگه از نوشته های من کرده گمان می کنم درست باشه . یک کاربر محترم نوشته که عوامل عقب ماندگی را خود مردم فریدونشهر بهتر می دونند باید بگم که خود من هم اهل فریدون شهر هستم و توی این شهر متولد شدم و به همه مشکلات و کاستی های آن آگاه می باشم و آن ها را لمس کرده ام. یک جا هم گفتم که گرجستان یک کشور بیگانه است که این هرگز حرف نادرستی نیست. کشوری میهن شماست که در آن زندگی می کنید نه آن کشوری که اجداد شما در آن بوده اند و یا به زبان آنها صحبت می کنید. دوست گرامی من 400 سال قبل که اجداد گرجی ما را به ایران کوچ داده اند چندین نسل قبل ما بوده اند که نهایت آن به ما رسیده است و من و شما چندین نسل را گذرانده ایم. اگه شما به گرجستان بروید و چند روز از تمدید ویزای شما بگذرد شما را از آن کشور اخراج می کنند و می گویند شما غیر قانونی در این کشور اقامت دارید پس اینکه کشور غریبی را مثل ایران به قول خودتان دوست دارید باید بدانید که آنجایی که زندگی می کنید اول دوست داشته باشید و کشوری که در آب و خاک آن زندگی می کنید. در یک نوشته هم تعصبات کورکورانه نوشته بودم که نوشتید منظور را متوجه نشدید منظور من این است که عده ای ادعا های گرجی دارند و تعصبات قومی الکی و بی اساس که البته دیگر اقوام فریدونشهر هم اینگونه هستند البته عده ای از آنها. و باعث اختلافاتی در منطقه می شود یعنی اختلافات قومی. بهترین کار برای حفظ فرهنگ غنی گرجی آموزش زبان و جلوگیری از استحاله زبانی است کسانی که زبان گرجی را استحاله می کنند در حال ریشه کن کردن تاریخ خود هستند و در نتیجه آینده ای خواهد آمد که فریدونشهر بی هویت خواهد شد مانند بسیاری از گرجیانی که در مناطق دیگری هستند و زبان خود را فراموش کرده اند و فقط می گویند گرجی هستیم و حسرت می خورند از اینکه چرا اینطور شده است که زبان را فراموش کرده اند. شاید از اینکه نوشته بودم مشکلات فرهنگی عامل استحاله است فردی باشد که معترض باشد ولی واقعیت تلخی است که متاسفانه وجود دارد .
- یک کاربر، 2014/12/17
البته من به شخصه خیلی وقت است از حضور گرجیها اطلاع دارم آن هم به لطف اینترنت زمانی که می خواستم ببینم چه گروههای قومی به ایران مهاجرت کرده اند به نام گرجیها برخوردم و...

در باره سخنان دوستانی که گرجستان رو کشورشون می دونند باید بگم شما گرجی هستید ولی گرجستانی نیستید.در کشور گرجستان روس و ارمنی و ترک هم زندگی می کنند که از شما گرجستانی ترند ولی گرجی نیستند. برای دوستانی هم که لحظه شماری می کنند به این کشور برند و زندگی کنند باید بگویم یکی از فقیرترین کشورهای منطقه است و بیکاری و ضعف اقتصادیش باعث شده هزاران نفر گرجی از آن کشور مهاجرت کنند. حتی برای یافتن کار به ترکیه هم می روند. جمعیت شهرهای این کشور نیز روز به روز کم می شود و یکی از دلایلی که دوست دارد به هر نحوی به دیگر گرجی های جهان پاسپورت بدهد همین کاهش جمعیتش است. پس قدر کشورتون یعنی ایران رو بدونید و فکر نکنید جای دیگر حلوا پخش می کنند.
- یک کاربر، 2014/11/14
کسی به نام مهدی اینجا نظر گذاشته و حرف هایی زده که باید جواب داده بشه. گرچه معلومه که این فرد گرجی نیست. درباره علل استحالۀ زبان گرجی اینجا حرف زده و مواردی گفته که مورد اولش یکی از علل این امره اما در مورد دومی که نوشته از لحن این فرد مشخصه که حرفاش از سر کینه است و نه از روی واقعیت. هرکسی که تو این شهر زندگی کرده باشه میدونه که واقعیت این نیست و اینجا باید گفته بشه که مردمی که امروز تو این شهر زندگی می کنن بسیاری شون گرجی نیستن و نسل امروز هم به خاطر درآمیختن با اقوام دیگه گرچه اسم گرجی رو خودشون دارن اما در اصل از خانواده های چند فرهنگین و مسلمه که وقتی کسی مادر یا پدرش از قومیت دیگه ای باشن زبان گرجی در اون خانواده چندان حفظ نمیشه و برای اون زبان گرجی به معنای جزء مهمی از فرهنگش معنی نداره و مهم نیست که اون زبان حفظ بشه یا نشه در مورد بعدی هم باید از افرادی اسم برد که همه چیز رو فدای دینشون و منافعشون می کنن و به کل از گرجی بودنشون فاصله گرفتن و اونو فراموش کردن. در مورد تعصبات کورکورانه هم گفته شده اما منظورشون از این واژه رو واضح بیان نکردن و گفتن پرچم کشور بیگانه و ...مسلما از نظر این افراد اگه گرجی ای می خواد فرهنگ و اصالتش حفظ بشه متعصبه و ما باید همین مسیر رو به زوال فرهنگیمون رو ادامه بدیم تا زمانی که اثری از فرهنگمون باقی نمونه تا آدمای غیرمتعصب شناخته بشیم و باید محافظه کارانی باشیم که هیچ چیز غیر از مصلحت برامون معنی نداشه باشه. عقب موندگی منطقه هم مسئله ایه که مردم منطقه خودشون بهتر دلایلش رو درک می کنن و بهتره امثال ایشون برای مردم نسخه نپیچن. در آخر هم باید بگم که اگه اینجا بحث از قومیت کردم قصد توهین به اقوام دیگه رو نداشتم چون هر قوم و هر انسانی محترمه و قصد من در اینجا بیان علت استحاله زبان گرجی بود و دیگه اینکه برای ما گرجی ها گرجستان هیچ گاه کشور بیگانه ای نیست و وطن آبا و اجدادیمونه و همونقدر که ایران رو به عنوان وطنمون دوست داریم و بش عشق می ورزیم گرجستان هم برای ما عزیزه و امیدواریم ایران و گرجستان هر روز روابط بهتری با هم داشته باشن.
- علیرضا ، 2014/10/24
سلام زنده باد گرجیان ایران اسلامی
- امیکو، 2014/09/11
سلام من یک گرجی اغچه هستم انسان ها با هم برابر وبرادرند فقط زبون گرجی را از دست ندیم وافتخار کنیم که مسلمونیم وشیعه وایرانی گرجی.
- دیانا، 2014/08/24
سلام هم وطنان گرجی من بیایید با کنار گذاشتن تعصبات کورکورانه فقط به حفظ وحراست زبان مادری کمک کنیم و برای آبادانی ایران عزیز تلا ش کنیم و نیز آرزومند برقراری روابط دوستانه ایران عزیز با کشور گرجستان هستم. از افتخارات گرجیان ایران داشتن روابط مسالمت امیز با اقوام دیگر است.
- دیانا، 2014/08/23
سلام من هم یک گرجی هستم ساکن تهرانم افتخار من اینه که ریشه گرجستانی دارم و نیز بسیار خوشحالم که ملیت ایرانی دارم من عاشق ایرانم. به گرجستان سفر کردم و باتمام وجودم لذتت آب وخاک اجدادی رو حس کردم. دوست دارم شهروندی اونجا روهم داشته باشم. زنده باد ایران و زنده باد گرجستان به امید سربلندی هردو کشور عزیز.
- یک کاربر، 2014/08/11
به عنوان فردی که کم و بیش اهل مطالعه است متعجب می شوم اقوامی در ایران زندگی می کنند که قبلا از وجودشان بی اطلاع بودم مثل گرجی های فریدونشهر، قزاق های گرگان، و یک روستا از مردم رومانی در آبیک قزوین!
- ایمان گرجی، 2014/07/26
ما گرجی و در لرستان و شهرستان ازنا هستیم.
عشق است گرجی
- مهران، 2014/07/12
عشق است تمام گرجی ها را من که به اصالتم افتخار می کنم. روستای چقیورت.
- محمد، 2014/05/31
من یه گرجی هستم فامیلم هم گرجیه از رحمت آباد خوانسار ولی زبان گرجی رو بلد نیستم اما افتخار می کنم که ایرانی هستم.
- مهدی، 2014/05/26
استحاله زبانی یا به عبارتی فراموش کردن عمدی زبان مادری گرجی علل مختلفی دارد:
1- مشکلاتی که افراد دوزبانه دارند که در تکلم به زبان فارسی دچار لهجه می شوند که مشکلاتی به همراه دارد.
2- مشکلات فرهنگی. مشکلات فرهنگی در فریدونشهر بسیار است که ریشه آن را می توان محیط کوچک، فقر، حسادت در پیشرفت دیگران، محیط بسته، کوته فکری و تجسس در امور دیگران و کینه جویی، مشکلات روحی و روانی، وعیب جویی از دیگران جستجو کرد که افرادی که دچار اینگونه مسایل می شوند سعی می کنند از زبان مادری گرجی خود انتقام بگبرند و به کودکان خود فارسی آموزش می دهند.

زبان گرجی که اجداد آن ها 400 سال حفظ کرده اند اکنون توسط نسل جدید بیگانه پرست رو به زوال است . عده ای به نام افراد به اصطلاح حزبی با زبان گرجی مخالف هستند و با کتاب هایی که زبان گرجی آموزش می دهد مخالف و ضد می باشند البته دلیل و منطق قابل قبولی ندارند شاید علت آن بهانه هایی باشد که یک عده مردم که تعصبات کورکورانه گرجی دارند، باشد. یک علت هم این است که عده ای نمی خواهند نامی از گرجستان در فریدونشهر بر سر زبان ها باشد و زبان گرجی را با سیاست زدگی آمیخته می کنند. سال 1383 که رییس جمهور گرجستان سفری به فریدونشهر داشت یک سفر فرهنگی بود ولی دست اندرکاران مراسم آن را با سیاست آمیخته نمودند و عبارت های مرگ بر اسراییل و مرگ بر آمریکا به زبان گرجی بر سر دیوارهای انجام سخنرانی سااکاشویلی نمایان بود. نمی دانیم آیا مردم ایران گرجیان را صهیونیست می شناسند یا طرفدار آمریکا. فکر نمی کنیم اینگونه باشد.
- مهدی، 2014/05/25
با سلام. متاسفانه جامعه فریدونشهر با افراط و تفریط روبرو است عده ای تندرو که کلا با زبان و خط و الفبای گرجی و حتی یک کتاب خودآموز زبان گرجی مخالف هستند و یک عده ای که فراموش کرده اند ایرانی هستند و از امکانات کشور ایران استفاده می کنند مثلا پشت شیشه ماشین خود پرچم گرجستان را نصب می کنند پرچم یک کشور بیگانه. عده ای هم که با گرجی ها دشمنی دارند از آن به عنوان حربه استفاده می کنند و آنها را بیگانه پرست خطاب می کنند. این عامل باعث عقب ماندگی منطقه شده است چون افکار و اعتقادات مردم اختلافات زیادی دارد گرجی هایی که فقط ادعا دارند کم نیستند و همشهری و هم زبان خود را می فروشند . اصولا تعصبات کورکورانه نژادی هیچ موقع باعث پیشرفت منطقه نشده است بلکه بالا رفتن فرهنگ عمومی مردم از همه نژادها و اتحاد باعث پیشرفت می شود عده ای ادعای زیادی دارند و میلیون ها یا میلیاردها تومان سرمایه دارند ولی حاضر نیستند یک ریال به یک طرح در حال ساخت یا یک مسجد - یا یک مدرسه یا افراد نیازمند هدیه کنند و آخرش می شود اینکه دانشگاه فریدونشهر دیوار درست و حسابی ندارد شما بروید خوانسار و قشنگ ببینید مردمش چه اتحاد و همبستگی دارند. نوشتن عبارت گرجی روی شیشه ماشین یا شیشه فروشگاه عیبی ندارد ولی آیا چسباندن پرچم یک کشور بیگانه روی شیشه ماشین در حالیکه یک ایرانی باشی چه معنی دارد؟ آیا بهانه دست دشمنان نمی دهد؟
باید هوشیار بود
- علی، 2014/05/16
با عرض سلام و تشکر خدمت دست اندرکاران این گزارش ها و سایت جدیدآنلاین.

موفقیت بیشتر مهاجران نسبت به بومی ها، یک امر تجربه شده در اکثر نقاط دنیاست. و یکی از مهم ترین رمز های موفقیت مهاجران اینه که: 1-خودشان هستند 2-مثل پدرانشان فکر و عمل می کنند 3- ولی به زبان محل مورد مهاجرت صحبت می کنند.
اما متاسفانه گرجی ها دقیقا عکس این عمل را انجام داده اند، و به جای این که:
1- گرجی باشند
2-گرجی فکر و عمل کنند
3- و فارسی صحبت کنند،

1- ایرانی هستند (با اقوام مختلف ایرانی ازدواج کرده اند)
2- ایرانی فکر و عمل می کنند (مثل همه ایرانی ها اهل تعارف و ... شده اند)
3- اما گرجی حرف می زنند.

و این عبارتی که در گزارش نوشته شده: «گرجی ها، نه همچون ارامنه» بر خلاف گمان عده ای واقعا درسته و گرجی ها مثل ارامنه عمل نکردند.

ارامنه 1- ارمنی هستند (با غیر ارمنی ازدواج نکرده اند) 2- ارمنی فکر و عمل می کنند (اعتقادات و اخلاقیات آنها تغییر نکرده است) 3- فارسی حرف می زنند (در عین حال که زبان خود را نیز حفظ کرده اند)

و این رمز موفقیت مهاجران موفق ارمنی و دیگر مهاجران موفق در سراسر دنیاست.
Home | About us | Contact us
Copyright © 2019 JadidOnline.com. All Rights Reserved.
نقل مطالب با ذكر منبع آزاد است. تمام حقوق سايت براى جديدآنلاين محفوظ است.