Jadid Online
جدید آنلاین
درباره ما تماس با ما Contact us About us
هالوئین، شب هرج و مرج

 

      ویدیوی 'هالوئین، شب هرج و مرج' را در پایین صفحه ببینید

از یک ماه پیش آنها که برای اولین بار در فصل پاییز وارد آمریکا و کانادا شده اند، کدو حلوایی هايى خوش رنگى را در تمام فروشگاه ها دیده اند که در فضاى باز به شکل انبوه چیده شده اند تا نگاه مشتریان را به خود جلب کنند و آنان را به درون فروشگاه دعوت کنند.

کدو حلوایی، نماد جشن هالوئین است که هر سال در پایان روز ٣١ اکتبر ( شب اول نوامبر) در سراسر آمریکا و کانادا و پاره ای کشورهای دیگر برگزار می شود.

اگرچه امروزه هالوئین بیشتر یک جشن آمریکایی – کانادایی به حساب می آید اما عمر آن در این کشورها زیاد نیست. همین دو قرن پیش، در سدۀ نوزدهم میلادی، مهاجران ایرلندی و اسکاتلندی آن را به این سرزمین ها آورده اند. در حالی که خود جشن بیش از دو هزار سال قدمت دارد.

اين آئين از دو هزار سال پیش در کشورهای بریتانیا و فرانسه برگزار می شده و بیانگر اعتقاد پیشینیان به جهان آخرت و رستاخیز بوده است. بینانگزاران این جشن اقوام سلتی بوده اند که از سده های قبل از میلاد مسیح در بریتانیا و بیشتر در ایرلند و فرانسه زندگی می کرده اند.

جشن هالوئین در واقع جشن سال نو بوده است. سال نوی اقوام سلتی از ماه نوامبر آغاز می شد. بعدها با ظهور مسیحیت این جشن دگرگونی هايى به خود پذیرفت و « شب مقدسین » نام گرفت. زیرا که معتقد بودند در این شب ارواح پاک از آسمان به زمین می آیند.

سپس حمله رومی ها تأثیر خود را بر آن گذاشت و ارواح خبیثه نیز بر ارواح پاک اضافه شدند. اعتقاد بر این شد که در چنین شبی دورازۀ میان دنیا و آخرت گشوده می شود و ارواح درگذشتگان فرصت می یابند تا به دنیای ما سری بزنند. از این رو جشنی برپا می کردند، دور هم جمع می شدند، آتش می افروختند، قربانی می کردند و هرکس هر غذایی داشت بر سر سفرۀ همگانی می آورد تا با دیگران قسمت کند. باور بر این قرار گرفت که هر کس با سخاوت بیشتری در این جشن شرکت کند، نزد خداوند بیشتر مورد شفاعت قرار خواهد گرفت و تا پایان سال از گزند بلاها دور خواهد ماند.

امروزه در شب هالوئین پوشیدن لباس های عجیب و غریب و غرق شدن در هیأت های رعب انگیز و رفتن به مهمانی ها و بالماسکه هایی که در آنها افراد از یوغ کنترل هر روزه آزادند و در مجموع شکستن عبوس روزمره گی باب است. تمامی این حرکات در گذشته های دور ریشه دارد. در زمان هایی که مردم در این جشن، لباس هایی از پوست حیوانات به تن می کردند، کلاهخودهایی شبیه سر حیوانات به سر می گذاشتند و تا صبح می خوردند و می آشامیدند.

اگرچه امروزه هم مانند گذشته همۀ مردم در این شادمانی شرکت می کنند اما در زمانۀ ما این جشن نیز، مانند بیشتر جشن هایی که در بیشتر نقاط دنیا برگزار می شود، به کودکان اختصاص یافته است. آنان در این شب به در ِ خانه های مردم می روند و طلب شکلات و شیرینی می کنند و از سخاوت صاحب خانه ها بهره مند می شوند.

پوشیدن لباس های ترسناک در زمان های دور برای این بوده است که تصور می کردند ارواح خبیثه به زمین می آیند، بنابراین با گرفتن هیأت ترسناک می کوشیدند این ارواح را از خود دور کنند، اما امروزه با وجود آنکه ارواح خبیثه از دست بشر می گریزند و خود را در هفت سوراخ قایم می کنند، گذشته چنان رنگ و تأثیر خود را گذاشته که تلویزیون ها از چند شب پیش از فرارسیدن هالوئین، فیلم های ترسناک پخش می کنند و تولید کنندگان سینمایی، به همین مناسبت فیلم های ترسناک تازه ای به بازار می فرستند.

تغییرات در این حد و حدود محدود نمانده است. اگر در گذشته ها چنین جشنی را در خانه ها برپا می کردند، امروزه در نواحی مختلف آمریکا و کانادا این جشن به پارک ها انتقال یافته و به یک جشن جمعی و عمومی بدل شده است.

اگر تا همین چند سال پیش، برگزاری جشن هالوئین به آمریکا و کانادا و پاره ای کشورهای اروپایی محدود می شده، امروزه به خاطر وسعت دامنۀ رسانه ها بویژه اینترنت، هالوئین نیز مانند هر آئین دیگری شکل جهانی به خود گرفته و خود را تا سطح کشورهای غیر اروپایی گسترش داده است. اکنون در پورتوریکو، در برزیل، در مکزیک این جشن بطور گسترده ای برگزار می شود و در کشورهای آسیایی نیز کم و بیش در حال باب شدن است و دور نخواهد بود که به صورت یک جشن جهانی در آید.

به مناسبت هالوئين جديدآنلاين هم براى اولين بار يک کار ويدئويى براى تماشاى شما فراهم کرده است: 'هالوئين، شب هرج و مرج' کار ياسمن عامرى.

 

 

 


 به صفحه فیسبوک جدیدآنلاین بپیوندید

ارسال مطلب
Home | About us | Contact us
Copyright © 2023 JadidOnline.com. All Rights Reserved.
نقل مطالب با ذكر منبع آزاد است. تمام حقوق سايت براى جديدآنلاين محفوظ است.