Jadid Online
جدید آنلاین
درباره ما تماس با ما Contact us About us
جشن شراب و شکوفه
نیلوفر کشتیاری و آندراس گوتز*

 
مجموعه عکس
"وردر" شهری کوچک در ایالت براندنبورگ آلمان است که با برلین، پایتخت آلمان حدود یک ساعت فاصله دارد. این شهر ۲۴ هزار نفری مانند جزیره‌ای بر روی رودخانه "هاول"  قرار دارد و گرداگرد آن را آب فراگرفته است. ماهیگیری و تولید شراب مهم‌ترین منبع درآمد ساکنان شهر است.
 
شکوه شکوفه‌های منطقه وردر (به زبان محلی وردا) به حدی است که از ۱۳۶ سال پیش در این شهر جشنواره‌ای به نام "باوم بلوتن فست - Baumbl​​ütenfest" یا "جشن شکوفه‌‌ها" برگزار می‌شود.
 
در جشن امسال نیز مانند سال‌های گذشته، از مهمانان با شراب خانگی که از میوه و محصولات سال قبل تهیه شده،  پذیرایی می‌شد.  بیش از ۲۰۰ غرفه، شراب انگور، گیلاس، سیب و شراب‌هایی که از انواع و اقسام توت و تمشک تهیه شده بود در خمره‌های شیشه‌ای عرضه می‌کردند و یا در حیاط خانه‌شان با شراب دست‌ساز از مهمانان و بازدیدکنندگان پذیرائی می‌کردند. استفاده از بطری شیشه‌ای به دلایل امنیتی ممنوع  بود و به همین دلیل در تمام زمان جشن شراب میوه در شیشه پلاستیکی فروخته می‌شد. برای حدود پانصد هزار بازدیدکننده جشن شکوفه‌های وردر که از سراسر آلمان و کشورهای دیگر به این شهر آمده بودند انواع بازی و سرگرمی هم برقرار بود.
 
اگرچه  تاریخ شراب‌سازی در منطقه وردر بسیار قدیمی است ولی  سنت برگزاری جشن شکوفه‌ها حدود ۱۳۶ سال است که در این شهر مرسوم شده. به نظر می‌رسد توجه به این جشن بیشتر جنبه اقتصادی دارد و برای جلب بازدیدکننده و توریست است.
 
جشن شکوفه‌ها اول بار در سال ۱۸۷۹ با یک آگهی در روزنامه‌های برلین شروع شد. در آن زمان اتحادیه میوه‌کاران به پیشنهاد یکی از اعضای هیئت مدیره خود به نام "ویلهلم ویلز" یک آگهی در روزنامه‌های برلین چاپ کرد و از علاقمندان دعوت کرد تا برای دیدن درختان پرشکوفه زیبا به آن شهر بیایند. در روزهای بعد دو قطار پر از مسافر از برلین به وردر حرکت کرد. و از آن زمان، هر سال بر تعداد شرکت کنندگان در این جشن افزوده شده است. ۲۱ سال بعد در سال ۱۹۰۰ میلادی تعداد شرکت کنندگان به پنجاه هزار نفر رسید و بازدید از این جشن تا امروز ادامه دارد و به یک جاذبه توریستی جدی تبدیل شده است. در زمان حکومت کمونیستی آلمان شرقی از رونق این جشن کاسته شد زیرا که خرید و فروش آزاد محصولات محدود بود. این جشن از سال ۱۹۸۹، بار دیگر رواج یافت و امروز یک جاذبه‌های توریستی این شهر و منبع درآمد برای دهقانان میوه‌کار است. 
 
در آلبوم عکس این صفحه تصاویری از برگزاری جشن شکوفه‌‌ها را می‌بینید. سه عکس این آلبوم متعلق به "آدام گروف مَن- Adam Groffman" است.
 
* نیلوفر کشتیاری و آندراس گوتز (Andreas Götz) از کاربران جدیدآنلاین هستند که این مطلب را با بازدید از شهر وردر برای ما فرستاده‌اند. شما هم اگر مطلبی برای انتشار دارید، لطفا آن را به نشانی  info@jadidonline.com  بفرستید.

 به صفحه فیسبوک جدیدآنلاین بپیوندید

ارسال مطلب
- یک کاربر، 2015/11/09
خوب بود.
Home | About us | Contact us
Copyright © 2024 JadidOnline.com. All Rights Reserved.
نقل مطالب با ذكر منبع آزاد است. تمام حقوق سايت براى جديدآنلاين محفوظ است.