Jadid Online
جدید آنلاین
درباره ما تماس با ما Contact us About us
ویترین‌های تماشایی کریسمس
گلریز فرمانی

تجربه جشنی به بزرگی سال نوی میلادی هر چند برای ما که از فرهنگی دیگر می‌آییم تازه است، اما حال و هوا و شوق و ذوق و جنب و جوش مردمی که به استقبال نو شدن می‌روند، همان است که می‌شناسیم، بی هیچ کم و کاستی. 

اینجا هم در کلان شهر لندن، مردم به شوق نو شدن سال و شادی شروعی دوباره، به همان زیبایی آشنای نوروز و روزهای آخر اسفند ماه، در تکاپو هستند که خودشان را شاد و نو و پُر هدیه به اول سال برسانند. اینجا هم هفته آخر سال خیابان‌ها همانقدر شلوغ است که خیابان‌های آشنای شهرمان. تنها انگار طراوت بهاری را کم دارد، طراوتی که جایش را برف پر کرده است و سرمای بی‌حد و حساب و نمی‌دانم بی شوق و ذوق بوی باران و هوای مجنون بهار، چه حسی دارد تحویل سال. 

خرید هم چه به نیت نو شدن و چه به نیت هدیه دادن، در هر فرهنگی بخش جدایی‌ناپذیر جشن سال نوست و در این میان، خلاقیت برخی فروشگاه‌های بزرگ در چینش خاص ویترین‌هایشان، رنگ و بوی دیگری به شلوغ‌ترین خیابان‌های شهر داده و پنجره‌های ویترین هر فروشگاه، نمایشگاهی شده برای رهگذران که در ابتدا با تعجب و بعد با تحسین و پس از آن با لبخند به تماشای این طرح‌های زیبا و خلاقانه می‌ایستند.

از جمله دیدنی‌ترین این ویترین‌ها به فروشگاه بزرگ لوازم خانه "جان لوییس John Lewis" می‌توان اشاره کرد که از آن با عنوان نبوغ مهندسی یاد کرده‌اند. آثاری که در آن‌ها گویی همه آنچه را در یک خانه یافت می‌شود، جمع کرده‌اند، اجزای هر کدام را از هم جدا کرده‌اند و دوباره با دقت و وسواس زیاد به آن‌ها جان تازه داده اند: بوقلمون‌های حوله‌ای، سنجاب‌هایی از کاسه‌ها و فنجان‌های سفالی، طوطی‌هایی از قاشق و چنگال و خرگوش‌ها و راکون‌هایی از برس‌های شستشو، طرح‌هایی هستند که نگاه مخاطب را به جستجوی دقیق و یافتن هر یک از اجزا تشکیل دهنده دعوت می‌کنند و بعدتر او را با شگفتی چگونگی کنارهم قرار گرفتن این همه تنها می‌گذارند. 

ویترین فروشگاه بزرگ "سلفریجز Selfridges"هم  شاید یادآور سفرهای گالیور به سرزمین‌های شمالی "لی لی پوت" است، سرزمینی پر از بابانوئل‌هایی در حال تدارک هدیه‌های کریسمس به همراه هدیه‌های غول‌پیکر زیبایی در میان مناظر برفی و در بین لی لی پوتی‌ها. 

در این میان و در کنار زیبایی این آثار، چهره رهگذرانی که گرم خرید شب عید، بی‌خبر از کنار این فروشگاه‌ها می‌گذرند و به خیال خود در ویترین‌ها در پی همان اجناس همیشگی هستند و ناگهان با طرحی کاملا تازه مواجه می‌شوند، دیدنی است. چهره‌های خندان و چشم‌هایی که از شوق برق می‌زنند و با هیجان سراغ ویترین بعدی می‌روند تا ببینند آنجا با چه مواجه می‌شوند. 

این ویترین ها سن و سال نمی‌شناسند. از بچه‌ها تا مسن‌ترها، برای همه شهر بازی‌ای تصویری است که با لبخند و شوق از یکی به سراغ دیگری می‌روند. آن‌ها محو دیدن هزاران بابانوئل که در برف‌ها سرگرم بسته‌بندی هدیه‌ها و بار کردنشان بر قطار و سوار بر اسکی در حال رساندن آن‌ها هستند، دقایقی را در خیال سپری می‌کنند. 

نمایش تصویری این صفحه ثبت شادمانه‌های کریسمس و نوآوری‌های مربوط به آن است. 


 به صفحه فیسبوک جدیدآنلاین بپیوندید

ارسال مطلب
- S.k، 2014/01/21
هدیه خریدن و هدیه دادن ویژه شب کریسمس زیر درخت کریسمس گذاشتن زیاد ربطی به سال نو ندارد. من تا بحال در این 30 سال ندیده ام کسی به کسی شب سال نو هدیه بدهد این ها هم که شما نوشتید تمامن برای کریسمس است وگرنه که بعد 24 دسامبر یا به عبارتی 26 دسامبر چون 2 روز برای کریسمس تعطیل است تقریبا همچی به حالت عادی برمی گرد تا شب 31 دسامبر. اینکه شما نوشته اید یک هفته آخر سال جنب و جوش می شود کمی عجیب است چون از آخرین هفته ماه نوامبر یعنی یک ماه مانده به کریسمس بازار کریسمس آغار می شود و حال و هوای تمام شهرها چهره ای دیگر بخود می گیرد از چراغانی خانه ها گرفته تا خیابان ها. همسایه ما هر سال برای کریسمس چنان زیبا و با ذوق معرکه ای خانه اش را چراغانی می کند که بسیاری برای تماشای خانه اش به آن خیابان می آیند. از برپا کردن درخت های کریسمس در تمام ادارات چه دولتی چه خصوصی و در بازارها از جنب و جوش مردم در این یک ماه برای خرید هدایا برای خانواده و دوستان از مهربان تر شدن مردم نسبت به همدیگر وووو.. خلاصه ما دسامبر ماه زیبایی و مهربانی است تمام این ها برای کریسمس است که کریسمس را تقریبا یک جشن جهانی کرده است که حتی بسیاری از مسلمان ها بودایی ها یهودی ها هم آن را جشن می گیرند یا آن را به هم تبریک می گویند. من این احساس را بعضی وقت ها دارم که کسانی کریسمس را همان سال نو می دانند البته این تجربه من از کشوری است که در ان 30 زندگی می کنم شاید در لندن کریسمس را آنطورکه شناخته شده جشن نمی گیرند و در مقابلش سال نو را جشن می گیرند اینطوری که در این گزارش می گوید باید اینطور باشد در ضمن جشن کریسمس بدون برف و سرما برای مردم اروپا زیاد خوشایند نیست کریسمس معروفیش به کریسمس برفی است که در آن برف ببارد و همه جا را سفید کرده باشد آن را با جشن بهاری مقایسه کردن کمی می لنگد. بنظر می آید نویسنده گزارش از تازه واردین به لندن باشد و زیاد آشنایی با کریسمس و حس زیبای آن ندارد که می نویسد نمی‌دانم بی شوق و ذوق بوی باران و هوای مجنون بهار، چه حسی دارد تحویل سال. تحو.یل سال در اروپا معنایی که در ایران دارد اینجا ندارد.
- یک کاربر، 2014/01/06
" گلریز فرمانی" مخصوصاً در سه دقیقه آخر براستی گل ریزی کرد، دمش گرم.
- جواد، 2013/12/31
حظ کردم! هیچ کدام ازگزارشهایتان این همه تصاویر زیبا و با احساس نداشته؛ بخصوص تصاویر بچه ها که عکسشان در شیشه ویترین مغازه ها افتاده بود و چه رویاهائی را تداعی می کرد. حظ کردم.
- یک کاربر، 2013/12/30
خیلی خوب و قشنگ بود. اگه اینجا هم از این ایده جالب ویترین های تماشایی واسه نوروز استفاده کنن مطمئناً سال نوی پر شور و هیجان تری داریم.
- معصومه ابوالحسنی، 2013/12/29
چقدر خوب بود این کلیپ! مخصوصا عکس های بچه های هیجان زده ای که صورتشون رو چسبوندن به ویترین ها :)) من نمی دونستم اونها هم خیابون هاشون رو اینقدر کاغذ رنگی می کنن! الان واقعا دلم کریسمس می خواد :)
- نینا، 2013/12/28
بسیار زیبا بود. حال و فضای سال نو رو بسیار دلنشین به تصویر درآوردید. ممنونم
Home | About us | Contact us
Copyright © 2024 JadidOnline.com. All Rights Reserved.
نقل مطالب با ذكر منبع آزاد است. تمام حقوق سايت براى جديدآنلاين محفوظ است.