Jadid Online
جدید آنلاین
درباره ما تماس با ما Contact us About us
عارفانه‌های سیما بینا

 
شاید کمتر خواننده ایرانی دیگری بتوان یافت که با گستره و زیر و بم‌های موسیقی محلی ایرانی همانند سیما بینا آشنایی داشته باشد. با وجود تسلطی که سیما بینا به موسیقی سنتی دارد و نقشی که در ارایه آن ایفا کرده، نام او بیشتر با بازآفرینی‌های او  درعرصه موسیقی مردمی و محلی بر سر زبان‌ها می‌آید. او توانسته با استفاده از سازهای محلی همچون دوتار بر صحنه فستیوال‌ها و سالن‌های کنسرت معرفی کننده موسیقی  ایران در بیرون از مرزهای ایران باشد.

توضیحات سیما بینا درباره کنسرت "عارفانه‌ها" و تکه‌هایی از موسیقی گروه لیان
برنامه‌های امسال سیما بینا با نام "عارفانه" که ازچهارم ماه می ‌(۱۵ اردیبهشت) در شهر ماینز آلمان آغاز شد و شب گذشته در لوگان هال لندن به پایان رسید، درادامه کنسرت‌های قبلی او در آمریکا و کانادا بود؛ اجرایی که با دیگر کنسرت‌هایش تفاوت بسیار داشت.

عارفانه اشاره‌ای است به نقش "عارف قزوینی" و نوآوری های او در موسیقی و به ویژه تصنیف‌های ملی و میهنی. بخش اول این کنسرت شش تصنیف از عارف قزوینی بود که آفرینش آنها ریشه در دوران مبارزات اجتماعی دوره مشروطیت دارد. این جنبه موسیقی در قسمت دوم با نغمه‌های حماسی و اعتراض‌آمیز موسیقی شمال خراسان تکمیل شد. مضامین ترانه‌های سیما بینا این بار بیش از همه شکوه از روزگار و از هستی داشت: 

چه کج رفتاری ای چرخ،
چه بد کرداری ای چرخ 
سر کین داری ای چرخ 
نه دین داری،
نه آیین داری ای چرخ...
 
تصنیف‌های عارف قزوینی بازگوکننده کوشش‌های آزادی‌خواهان در دوره پانزده ساله مبارزات مشروطه‌طلبان بوده و اجراهای او در آن زمان بعنوان پشتوانه حوادث اجتماعی و سیاسی عصر خود به‌شمار می‌رفته است. وقتی عارف خود تصنیفی را می‌خواند دیری نمی گذشت که آن تصنیف ورد زبان‌ها می‌شد و در سراسر مملکت از زبان مردم می‌شد زمزمه آن‌ها را شنید.
 
ترانه محلی "سبزه گل یار"
تصنیف از خون جوانان وطن لاله دمیده از به یاد ماندنی‌ترین تصنیف‌های عارف قزوینی است که گویی دومین تصنیف او با موضوع وطن است. این تصنیف سال‌ها بعد از اجرای اول آن، در برنامه گل‌های رنگارنگ شماره ۲۴۶  توسط روح‌الله خالقی تنظیم و با صدای الهه اجرا گردید. 
 
آشنایی سیما بینا با آثار عارف قزوینی نیز از برنامه گل‌های رادیو ایران در دهه چهل شروع می‌شود. او دو تصنیف "دیدم صنمی ماهرخی"  را در برنامه گل‌های رنگارنگ ۳۴۲ و تصنیف "دل هوس سبزه و صحرا ندارد" را در گل‌های رنگارنگ ۳۲۱ و همچنین گل‌های تازه شماره ۲۶ اجرا نمود. اکنون سال‌ها پس از اجرای این تصنیف‌ها در برنامه گل‌ها، سیما بینا بار دیگر تصنیف‌های عارف را در این برنامه اروپایی خود بازخوانی کرد. اولین تصنیف "دل هوس سبزه و صحرا ندارد" و چهار تصنیف "از خون جوانان وطن لاله دمیده"، "گریه را به مستی"، "از کفم رها" و تصنیف "نمی دانم" از دیگر اجراهای او در این کنسرت بود.
 
عارف قزوینی بیست و پنج تصنیف وطنی ساخته است که شعر و آهنگ همه آنها از خود اوست. او در این مورد نوشته: "اگر من هیچ خدمتی دیگری به موسیقی و ادبیات ایران نکرده باشم، وقتی تصنیف‌های وطنی ساخته‌ام که از هر ده هزار نفر ایرانی یک نفرش هم نمی‌دانست وطن یعنی چه و تصور می‌کردند وطن شهر یا دهی است که انسان در آنجا زاییده شده باشد." 
 
در کنسرت لوگان هال لندن سیما بینا تصانیف عارف را با گروه لیان، یک گروه سنتی- عرفانی که در آمریکای شمالی تشکیل شده، اجرا کرد. در این برنامه تار را پیرایه پورآفر به عهده داشت، هومن مهدی‌پور و علی نوربخش با سازهای ضربی گروه را همراهی می‌کردند. شروین مهاجر و آرمان سیگارچی هم به ترتیب نوازندگی کمانچه و بربط را عهده دار بودند. در بخش دوم برنامه علیرضا شیروانی با دوتار خود از شمال خراسان به گروه اضافه شد. 
 
با وجود استقبال گرم تماشاچیان لندنی که سالن ۹۰۰ نفری لوگان‌ هال را در یکی از آفتابی‌ترین روزهای امسال لندن پر کرده بودند می‌توان گفت استقبال تماشاچیان از بخش دوم برنامه که به موسیقی شمال خراسان اختصاص یافته بود بیش از بخش اول برنامه که بازخوانی تصنیف‌های عارف قزوینی بود مورد توجه قرار گرفت. در این بخش دوتار علیرضا شیروانی همواره به عنوان ساز غالب هنرنمائی می‌کرد در حالیکه سازهای ضربی هم در مقاطعی تاثیری قوی در اجرا داشتند. سیما بینا با توضیحات کوتاه خود در مورد تصنیف‌ها و قطعات شوق تماشاچیان را چند برابر می‌کرد.
 
کنسرت امسال سیما بینا و گروه لیان به گفته خود او به دغدغه‌ها، احساسات درونی و آمال و آرزوهای امروزی در یک قالب تاریخی اختصاص داشت.

 به صفحه فیسبوک جدیدآنلاین بپیوندید

ارسال مطلب
- یک کاربر، 2014/03/31
با سلام به این هنرمند عزیز که از کودکی با صدای ایشان بزرگ شده ام. ایکاش حداقل قسمتی از کنسرت این عزیز را برای ایرانیان داخل کشور برای دانلود عطا می کردید ما آن را به عنوان عیدی عزیزی و با اشتیاقی چون کودکی که عیدی زیبائی دریافت کرده در آغوش، گوشو، چشم می نهادیم. دریغ که عید نوروز 93 تمام شد و ما در انتظار عیدی ولی هر که را طاووس خواهد...تا سال 94 هم جشم براهیم.
- یک کاربر، 2014/03/06
خواهر بزرگوارم به شما افتخار مي کنيم.

- پیمان، 2014/02/01
سلام برسیما بینا و هوادارانش. یه اهنگ محلی قدیمی هست که رو کاست دارم ولی کیفیتش کمه. 99 درصد مربوط به بانو سیما بیناست. کسی میتونه اگه داره برام آپلود کنه و لینکشو بذاره؟ خیلی این آهنگ رو دوست دارم. ( نگارنازنین هستی که هستوم به بازی برده ای دستمال دستوم به بازی برده ای محکم نگه دار همو یار قدیمیه تو هستوم). مربوط به قبل یا اوایل انقلاب باید باشه. اگه کسی اطلاعاتی داره لطفا کمک کنه. ممنون
- یک کاربر، 2013/06/30
از کودکی عاشق صدای این خانم هنرمند زیبا و متین بودم. متاسفانه کارهای سالیان اخیر ایشان فقط در زمینه محلی است و از اجرای آوازهای قدیمی گلها خبری نیست.
- یک کاربر، 2012/08/17
دورد بر شما.
- منوچهر اسدی، 2012/07/19
با سلام وسپاس به خواهرم سیما بینا،
واقعا برای بعضی ها متاسفم که هنرمندان را بجای اینکه ارج و تقدیر نمایند خانه نشین کرده اند وهنر را با سیاست ودیگر مقوله ها اشتباه گرفته اند.
- یک کاربر، 2012/07/18
سلام چطورمیشه کنسرت زیبا سیما بینارودانلود کرد
- یک کاربر، 2012/07/16
عالي بود.
- یک کاربرامیر، 2012/07/06
خوب بود ممنون ازشما.
- یک کاربر، 2012/05/30
ممنون که حسی از این کنسرت به ما هم که بیننده و شنونده آن نبودیم دادید.
- یک کاربر، 2012/05/30
مگر قرارمان این نیست که رپرتاژ آگهی نداشته باشیم.
- یک کاربر، 2012/05/29
من هم در کنسرت خانم بینا حضور داشتم و بنظرم قسمت دوم برنامه خیلی زیباتر بود.
Home | About us | Contact us
Copyright © 2024 JadidOnline.com. All Rights Reserved.
نقل مطالب با ذكر منبع آزاد است. تمام حقوق سايت براى جديدآنلاين محفوظ است.