Jadid Online
جدید آنلاین
درباره ما تماس با ما Contact us About us
پیام تخت جمشید
حمیدرضا حسینی

تخت جمشید در میان هزاران اثر تاریخی ایران، اثری بی‌همتاست. آثار دیگری هستند که ازنظر قدمت یا بزرگی یا ارزش هنری و معماری و یا دانش و نبوغی که در ساختشان به کار رفته، با تخت جمشید هم ردیف اند. اما شاید تخت جمشید تنها اثری است که همه اینها را یک جا دارد.

افزون بر این، تخت جمشید از حیطه یک اثر تاریخی فراتر رفته و دست کم در صد سال گذشته، نقش پررنگی در زندگی ایرانیان داشته است؛ تا آن جا که از وادی سیاست برکنار نمانده و گاه در مرکز کشاکش‌های سیاسی قرار گرفته است.

تخت جمشید و هویت نو ایرانی

در سده ۱۹ میلادی، آشنایی ایرانیان با تمدن جدید اروپا موجب شد که روشنفکران ایرانی به تدریج از اشکال کهن هویت جمعی در ایران (مبتنی بر مذهب، قومیت، خاستگاه ایلی وعشیره ای و از این قبیل) فاصله بگیرند و کوشش‌هایی را برای برپا کردن "ایران نو" با تکیه بر گفتمان جدید "هویت ملی ایرانی" صورت دهند. این گفتمان ابتدا در دوره مشروطه و سپس در دوره پهلوی اول (۱۳۲۰-۱۳۰۴خ) تکوین پیدا کرد.(۱)

مجموعه عکس
دولت پهلوی با تعریفی که از هویت ملی ایرانی داشت، می کوشید تا با تکیه بر دو اصل "ایران گرایی" و "شاه پرستی" پایه های آن را محکم سازد و به مرزبندی با سایر اشکال هویتی اقدام کند. بنابراین، رجوع به تاریخ ایران باستان اهمیت بسیار پیدا کرد. زیرا در این دوره بود که ایرانیان بر محور نهاد پادشاهی حماسه ملی خود را رقم زدند و چنین پنداشته می شد که تمام افتخارات آن عصر در پرتو کفایت شاهانی چون کورش، داریوش، شاهپور، انوشیروان ودیگران به دست آمده است. 

کارگزاران دولت پهلوی اول، نیازمند نمودهای عینی بودند تا این شکوه و جلال را در چشم توده مردم بنشانند. از این جا بود که آثار پیش از اسلام مورد توجه قرار گرفت و خود پیداست که اهمیت تخت جمشید به مراتب بیش از هر اثری بود: همزمان با شکل گیری بزرگ ترین شاهنشاهی جهان باستان ساخته شده و نامش مترادف با نام بزرگ ترین شاهان تاریخ همچون داریوش کبیر و خشایارشا بود. به اندازه کافی بزرگ و شکوهمند بود و سند انکارناپذیری از سروری ایرانیان بر ۲۳ ملت جهان به شمار می رفت.

دولت پهلوی از سال ۱۳۰۹ ارنست هرتسفلد، باستان شناس آلمانی را مأمور کاوش در تخت جمشید کرد که در آن زمان بخش‌های وسیعی از آن زیر خاک بود.(۲) این کاوش‌ها آن قدر برای دولت اهمیت داشتند که شخص رضاشاه  دو بار در سال های ۱۳۱۲ و ۱۳۱۶ از تخت جمشید دیدن کرد.(۳) در مرتبه دوم، عکس‌های شاه و ولیعهد در حالی که به دقت مشغول تماشای نقش برجسته های تخت جمشید بودند در مطبوعات منتشر شد.

از این گذشته، در ساخت بناهای بزرگ دولتی که معمولا لقب کاخ به آن ها داده می شد،  نگاه سفارش دهندگان معطوف به تخت جمشید بود. کاخ شهربانی، ساختمان اداره پست و ساختمان بانک ملی ایران از جمله مهم ترین بناهایی بودند که با درآمیختن معماری اروپایی و معماری هخامنشی شکل گرفتند. ساختار این بناها اروپایی و نمای بیرونی شان که بیشتر به چشم می آمد، متأثر از معماری تخت جمشید بود.

جالب این که کاخ‌های رضاشاه – که در معرض دید مردم نبودند- برخلاف بناهای عمومی هیچ شباهتی به تخت جمشید یا سایر آثار پیش از اسلام نداشتند. برای نمونه، کاخ مرمر از معماری ایران در دوره اسلامی الهام می گرفت و بر فراز خود گنبدی برگرفته از گنبد مسجد شیخ لطف الله داشت.

تخت جمشید و نهاد سلطنت

تأکید بر گفتمان هویت ملی ایرانی در دوره پهلوی دوم (۱۳۵۷-۱۳۲۰خ) ادامه پیدا کرد. منتها تمایل محمد رضا شاه به بازسازی  دولت مطلقه پهلوی – آن چنان که در زمان پدرش بود- و متقابلا موانع موجود، او را واداشت که تأکید بیشتری بر اصل شاه پرستی داشته باشد و تبلیغ نهاد سلطنت را در دستور کار قرار دهد.

شاه می خواست عظمت شاهنشاهی ایران در دوره باستان را به توده مردم نشان دهد و به آن ها بقبولاند که سلطنت پهلوی در تسلسل همان شاهنشاهی و احیا کننده مجد و عظمت ایران است. از همین رو بود که تاریخ ایران  در دوره مادها و تمدن‌های پیش از آریایی نادیده گرفته شد تا سرآغاز آن با سرآغاز شاهنشاهی هخامنشی یکی باشد. 

نقطه عطف این روند، جشن‌های ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی بود که در سال ۱۳۵۰ برگزار شد و طبق اسناد موجود، فکر برگزاری آن دست کم از سال ۱۳۳۷ به ذهن شاه خطور کرد.(۴) بدون تردید هیچ جایی جز تخت جمشید نمی توانست پذیرای این جشن باشد. بدین سان، ۲۲۰۰ سال پس از سقوط هخامنشیان، بار دیگر سران و نمایندگان ملل مختلف جهان در تخت جمشید گرد آمدند تا با دیدن این مکان باستانی و تماشای رژه ارتش‌های ایران، به شکوه و عظمت تمدن ایران باستان پی ببرند و محمدرضا شاه را به عنوان وارث چنین دستگاهی مورد بازشناسی قرار دهند.

جشن‌های ۲۵۰۰ ساله اگرچه از سوی مخالفان دولت پهلوی، نماد تکبر و اسراف کاری شاه تلقی شد، اما پس از برگزاری، این باور را که تخت جمشید نماد شاهنشاهی ایران است، نزد موافقان و مخالفان سلسله پهلوی جا انداخت؛ باوری که نگاه حکومت به تخت جمشید در فردای فروپاشی رژیم شاهنشاهی را تحت تأثیر خود گرفت.

تخت جمشید و انقلاب اسلامی

انقلاب سال ۱۳۵۷ که به برپایی جمهوری اسلامی انجامید، گفتمان هویتی دیگری مبتنی بر مذهب را دنبال می‌کرد. از این رو گفتمان هویت ملی ایرانی در محاق قرار گرفت. ایران گرایی از دستور کار خارج و شاه پرستی بلاموضوع شد.

البته تخت جمشید به عنوان میراث فرهنگی و اثری که در واپسین ماه‌های عمر سلسله پهلوی در فهرست میراث فرهنگی جهان ثبت شده بود - به رغم تندروی برخی انقلابیون- همچنان مورد حفاظت بود اما استفاده سیاسی و تبلیغاتی شاه از این اثر برآن سایه افکنده و نگاه حکومت به آن را تحت تأثیر گرفته بود.

نظر رسمی در جمهوری اسلامی چنین ابراز شده که تخت جمشید "متعلق به جباران تاریخ" و در عین حال محصول "ذوق و ابتکار ایرانی" و "مایه افتخار ملت ایران و جزو مفاخر تاریخی این کشور" است.(۵)

با این وجود، مخالفان جمهوری اسلامی به همان نسبت که این دولت از تبلیغ تخت جمشید خودداری می‌کرد، نمادهای تخت جمشید را ابزاری برای تبلیغ گفتمان هویت ملی ایرانی در برابر گفتمان هویت اسلامی قرار دادند. توده مردم نیز فارغ از منازعات سیاسی، تخت جمشید را سند پیشرفت تمدنی و سیادت ایران در جهان باستان تلقی می کردند و بیش از هر اثر تاریخی دیگری ارج می نهادند.

چنین بود که با گذر از سال‌های آغازین پس از انقلاب، نمادهای تخت جمشید همه جا را فراگرفت. بر روی کارت پستال‌ها ، در تقویم‌ها و سررسیدها، در معماری ساختمان‌ها، بر تابلوی فروشگاه‌ها و حتی بر تارک نهادها و مؤسساتی که فعالیت هایشان تحت نظارت دولت بود. در حالی که در دهه ۶۰ یکی از دو تیم قدیمی و محبوب پایتخت از "پرسپولیس" به "پیروزی" تغییر نام داده بود، در آغاز دهه ۸۰ نام و نشان نخستین بانک های خصوصی کشور برگرفته از تمدن هخامنشی بود: پارسیان و پاسارگاد.

به تدریج، حکومت نیز به این نتیجه رسید که تا حدودی با این جریان هم آوا شود و خود را از اتهام مخالفت با مظاهر تمدن ایران باستان رها سازد. این جریان تا بدان جا پیش رفت که بخشی از حاکمیت خطوط قرمز را درنوردید و بخش‌های دیگر را به این نتیجه رساند که می خواهد ذیل مفهوم "مکتب ایرانی" گفتمان هویت اسلامی را به نفع گفتمان هویت ملی ایرانی در محاق قرار دهد. چنین است که تخت جمشید بار دیگر در مرکز کشاکش‌های سیاسی قرار گرفته است و برای نمونه، دعوت از سران کشورهای جهان برای حضور در مراسم بزرگداشت نوروز در تخت جمشید، خاطره جشن های ۲۵۰۰ ساله را تداعی می‌کند و با مخالفت روبرو می‌شود.

تخت جمشید؛ بنای تاریخی یا ابزار سیاسی؟

چنان که دیدیم، تخت جمشید در صد سال گذشته همواره در صحنه سیاسی ایران حاضر و نقش آفرین بوده است. چه چیزی سبب ساز این نقش آفرینی است؟ شاید بتوان به موقعیت بی‌همتای این اثر در میان هزاران اثر تاریخی ایران اشاره کرد. اما افزون بر اینها تخت جمشید بنایی است که از اساس بر پایه اهداف سیاسی شکل گرفته و در گردش روزگار توانسته است ماهیت سیاسی خود را همچنان حفظ کند.

گزارش مصور این صفحه که همه عکس‌های آن در دی ماه سال ۱۳۸۹گرفته شده است، نگاهی دارد به ماهیت سیاسی و اهداف دولت هخامنشی در ساخت این بنای سترگ. راوی این گزارش، آقای دکتر کامیار عبدی دانش آموخته باستان شناسی در دانشگاه های شیکاگو و میشیگان و استاد سابق کالج دارتموند در ایالات متحده آمریکاست. او هم اکنون مدرس دانشگاه و سردبیر مجله "تاریخ و باستان شناسی" در مرکز نشر دانشگاهی ایران است.

در بخش فتوگالری نیز برخی شواهد تصویری گفتار حاضر ارایه شده‌اند.پی نوشت:
۱- برای آگاهی بیشتر نک: اکبری، محمدعلی: تبارشناسی هویت جدید ایرانی، تهران، ۱۳۸۴
۲- اسناد و اطلاعات نیم قرن فرهنگ و هنر ایران(طرح مقدماتی)،ج۲،ص۲
۳- وزارت اطلاعات: عصر پهلوی، ۱۳۴۶،ص۲۷۶
۴- شاهدی، مظفر: مروری بر جشن های ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی
http://iichs(dot)org/index(dot)asp?id=۸۵۷&doc_cat=۱
۵- سخنان رهبر جمهوری اسلامی در جمع مردم شیراز، ۱۸/۲/۸۷

Flash برای نصب نرم افزار فلش اینجا را کلیک کنيد.


 به صفحه فیسبوک جدیدآنلاین بپیوندید

ارسال مطلب
- یک کاربر، 2015/10/25
به نظرم تخت جمشید کار معماران ایرانی نبوده، چون معماری اصیل ایرانی معماری خشتی است مانند: چغازنبیل و ارگ بم و... که با آب و هوای ایران سازگار تر بوده و هزینه ساخت کمتری دارد. ولی در کشورهای اروپایی که رطوبت هوا زیاد و نزولات جوی فراوان است، بنای خشتی دوام زیادی ندارد. لذا معماران آنجا برای ساخت بناهای بادوام مجبور به استفاده از سنگ شده اند که دوام زیادی دارد و به همین دلیل پیکره تراشی هم پیشرفت پیدا نمود. که البته آن را هم از مصریان باستان آموخته اند. احتمال زیاد تخت جمشید توسط معمارانی که در جنگ ایران با روم شرقی و یونان، اسیر ایرانیان شده بودند، ساخته شده و به همین دلیل هم توسط اسکندر و یارانش به آتش کشیده شد. چون آن را متعلق به ایرانیان نمی دانستند. لذا بناهای سنگی مانند تخت جمشید مربوط به یک مقطع خاصی از تاریخ ایران یعنی زمان فتوحات می باشند و در قبل و بعد از این بازه زمانی دیگر اثری از این نوع معماری به چشم نمی خورد. و الآن هم به همین دلیل غرب سعی در تبلیغ آن و معرفی اش بعنوان نماد تاریخ و تمدن ایران دارد. چون خود را مالک معنوی آن می داند.
- ، 2012/05/08
با تشکر از مطالب مفیدتان.
- امیرعباس، 2011/11/02
"سازمان نظام مهندسی ایران ناتمام بودن تخت جمشید را تایید کرده" چه جالب! حتما شهرداری هم گفته که پایان کار ندارد! خب، حالا که "قوم مجعول هخامنشیان" تخت جمشید را نساخته اند، بفرمایید بدانیم که چه کسی ساخته؟ انسانهای فضایی؟ اینکاها؟ چینیها؟ ژرمنها؟ یا شاید شاگردان آقای پورپیرار؟
البته کسی که فرق وبلاگ و سایت را نداند، درباره تخت جمشید این طور افاضه میکند.
- یک کاربر، 2011/10/31
چرا حيثيت وبلاگ خود را با چنين موارد سخيفي لكه دار مي كنيد. تخت جمشيد هيچگاه بيش از 20 درصد ساخته نشده. آنقدر نقصهاي معماري درآن است كه نمي توان گفت اينجا سكونت گاه كسي بوده است، كف سازي ندارد ديوارها ناقص است پلكان ها و ستونهاي ناتمام، نقش ونگارهاي ناتمام و صدها نقص ديگر. لطفا مستند تختگاه هيچكس را ببينيد. حتي سازمان نظام مهندسي ايران هم ناتمام بودن اين بنا را تاييد كرده است. پس اين هخامنشيان شما كجا مركزيت داشته اند چگونه بر 127 ايالت فرمانروايي كرده اند وقتي كه خود حتي يك اتاق براي زندگي ندارند؟اين بنا را در دو قرن اخير با چند كتيبه ي جعلي بنام قومي مجعول بنام هخامنشيان مصادره كرده اند، چنين قومي هيچگاه وجود خارجي نداشته چون هيچ نشانه اي از آن نداريم.
- یک کاربر، 2011/10/10
تخت جمشید نمادی از قدرت و اقتدار و تمدن ایران در روزگاری بود. اما با روی کار آمدن دولت قاجار و ... همه چیز به باد فنا رفت. ایران روز به روز قسمتی را ازدست می داد و به دنبال آن هم حیثیتش را. حالا دیگر گذشته. هر چه بوده گذشته. ما باید از نو بسازیم. از خودمان شروع کنیم.
- یک کاربر، 2011/10/09
با درود به إيرانيان
اين را براي شخصي مي نويسم كه هزار بار راجع به تخت جمشيد چيز جديدي نخوانده است. كتاب aramaeic ritual texts of persopolis را مطالعه كن. در آن مي بيني كه لغت اشیز به معني شخصي است كه اشكار مي كند. چرا؟ 
- یک کاربر، 2011/08/19
هرچقدرهم عکس ها خوب و به قول خانم یا آقای شاهد کارکشته وخوش سلیقه چه حرف تاره ای درباره تخت جمشید (که هزاران بار از آن خوانده ایم و عکس های کارکشته آن را بسیار دیده ایم) داشتید؟ اگر قراراست که هرکس نظر شخصی خودش را بدوون هبچ سند و مرجعی درباره موضوعی بیان کنید در آن صورت من هم طرف مصاحبه خوبی برای بسیاری از موضوعات شما خواهم بود!
- ع.ف.د، 2011/08/16
برخورد مقاله كاملا بيطرفانه به نظرم آمد. ممنون.
- یک کاربر، 2011/08/09
کار خوب خودش با شما سخن می گوید و خود می بوید. نیازی هم به عطار ندارد. دست سازنده درد نکند.
- شاهد، 2011/08/09
گزارش خوبتان همراه با عکسهای اکثراً کم نظير وبسا بی نظير - بخصوص عکسهائی که با اصول عکاسی معماری و رعايت خطوط عمودی گرفته شده اند - به گمان من دو تا نقص دارد:
1) بنای تخت جمشيد "يک بيانيه سياسی است ازطرف هخامنشيان با اين عقيده راسخ که ما مي خواهيم کاری بکنيم که هيچ کس قبل از ما نکرده، فقط ما مي توانيم بکنيم و بعد از ما هم هيچکس نميتواند بکند". اينکه بعد از ما هم هيچکس نمی تواند بکند. بنظر نمی رسد "عقيده راسخ هخامنشيان" يا هيچ آدم حسابی ديگری باشد.
2) در هيچ کجا نام عکاس کارکشته و خوش سليقه را ذکر نکرده ايد، درحالی که بيشترين جاذبه گزارشتان وامدارعکسهای اوست. دستش - وچشمش - درد نکند.
_________________

جدیدآنلاین: سازندۀ گزارش عکاس آن است و همان گونه که در پایان گزارش مشاهده می کنید، سازنده و عکاس این گزارش حمیدرضا حسینی است.
- یک کاربر، 2011/08/08
هدف شما از انتشار كامنت نامربوط و زننده "بوي فرشته مرگ" چيست؟ من كه نه از اين كامنت چيزي فهميدم نه از توضيحات شما. فرض كنيد شخصي هم آمد و ذيل يك مقاله كاملا جدي شعر "دستمال من زير درخت آلبالو گم شده" را نوشت، هيچ عبارت توهين آميزي هم در آن نيست، شما بايد منتشر كنيد؟
- یک کاربر، 2011/08/08
سلام و درود
دست مریزاد و سپاس
با اجازه اشتراکش کردم
اراتمند
سیدجواد میرهاشمی
- بوی فرشته ی مرگ، 2011/08/07
جسارتاً!!

اتل متل ترانه
"لوند و دلبرانه"

جدیدآنلاین سانسور چی،
بی تربیت تو هستی!
چه زور و آز و کینی؟
ببین خودت چه کرده ای که هم به ما ظنینی!
حرفای ما حرف دله،
مگر مدارا مشکله!
تحمل حقیقتی
یا حتی وهم ملتی
چنین خطرناکه برات؟
که کشتی مارو از ترس بقات!
یا نکنه خودت شریک دزدی،
رفیق قافله شدی به مزدی؟..
______________

جدیدآنلاین: این کاربر گرامی شعر بلندی همراه با عبارات توهین آمیز فرستاده اند، که تنها پاره ای از آن را اینجا منتشر کردیم.
- یک کاربر، 2011/08/07
بيچاره تخت جمشيد! همه مي خواهند از نمد آن براي خود كلاه درست كنند.
- یک کاربر، 2011/08/07
سلام لطفا کاری کنید که وقتی به این مطالب لینک داده میشه، یک تصویر یا نشانه گرافیکی در وبسایت مقصد ظاهر بشه. پس از لینک دادن فقط یک سطر نوشته دیده میشه. مرسی
- مازیار، 2011/08/07
بسیار جالب بود.
- یک کاربر، 2011/08/06
يك قرائث تازه از تخت جمشيد . برای من كه برای اولين بار به تازگی تخت جمشيد را ديدم بسيار جالب بود. با اين تحليل تازه خيلی بهتر می توان نمادهای پرسپوليس را درک كرد.
Home | About us | Contact us
Copyright © 2024 JadidOnline.com. All Rights Reserved.
نقل مطالب با ذكر منبع آزاد است. تمام حقوق سايت براى جديدآنلاين محفوظ است.