Jadid Online
جدید آنلاین
درباره ما تماس با ما Contact us About us
در راه فتح قلۀ وحشی
پرستو قاسمی

لیلا اسفندیاری نخستین زن کوهنورد ایرانی است که برای صعود به سرسخت‌ترین و دومین قلۀ بلند دنیا، یعنی "کی دو" K2 تلاش کرد که به دلیل بدی آب‌وهوای پاکستان و ارتفاعاتش نتوانست صعودش را به این قلۀ ۸۶۱۱ متری تکمیل کند و تنها تا محل کمپ سه که ۷۵۶۵ متر ارتفاع دارد، پیش رفت.

نام این قله از حرف نخست رشته‌کوه‌های قراقروم برمی‌آید که در مرز میان "ناحیۀ خودمختار تاش‌قرغان تاجیک" چین و منطقۀ "گِلگیت" پاکستان واقع است. "کی دو" در میان کوهنوردان با نام "کوه وحشی" هم مشهور است، چون در بین قله‌های هشت‌هزار متری دارای دومین شاخص (نشانداد) بلند تلفات است. بنا به برآوردی که سال ۲۰۱۰ انجام گرفته، از میان هر چهار کوهنوردی که به قلۀ "کی دو" رسیده‌اند، یکی در حال تلاش به فتح قله جان داده‌است.

تلاش لیلا اسفندیاری برای صعود به قلۀ "کی دو" ۷۳ روز به درازا کشید که بیش از ۵۰ روز آن را در "بیس کمپ" با ارتفاعی بیش از پنج هزار متر گذراند تا عملیات هم‌هوایی و آماده‌سازی بدنش را انجام دهد.

اما برای رفتن به "کی دو" سختی‌های زیادی کشید. این سفر برای او ۲۵ میلیون تومان هزینه داشت و حتا مجبور شد برای آنکه به هدفش برسد، از کارش استعفا دهد. اسفندیاری فارغ‌التحصیل رشتۀ میکروبیولوژی است و در آزمایشگاه یکی از بیمارستان‌های تهران کار می‌کرد.

همچنین او در سال ۱۳۸۷ به همراه یک گروه ایرانی  به قلۀ ۸۱۲۶ متری نانگاپاربات صعود کرده بود، ولی برای صعود به قلۀ "کی دو" در سال جاری تنها نمایندۀ ایران بود.

اسفندیاری، کوهنوردی حرفه‌ای را در سال ۱۳۸۰ در باشگاه کوهنوردی و اسکی دماوند آغاز کرد و با اعضای آن باشگاه ورزشی از همۀ قله‌های بلند ایران بالا رفت. او همچنین غارنوردی، صخره‌نوردی و سنگ‌نوردی را نیز همزمان آموخت و هنوز هم، اگر فرصتی پیش آید، به سراغ این ورزش‌ها می‌رود.

او با آن که دو بار دیسک کمرش را جراحی کرده ، تحت نظر پزشک متخصص، ورزش حرفه‌ای را ترک نکرده و همچنان تمرینات آمادگی بدنی را هفته‌ای سه روز در یکی از اتاق‌های خانه‌اش انجام می‌دهد تا به زودی در اولین فرصت بتواند برنامۀ کوهنوردی حرفه‌ای را دنبال کند.

در دنیا ۱۴ قله با ارتفاعی بیش از هشت هزار متر وجود دارد که اسفندیاری آرزو می‌کند تا فرصت و شرایطی پیش آید که او بتواند به تعدادی از آنها دست یابد.

 برای نصب نرم افزار فلش اینجا را کلیک کنید.


 به صفحه فیسبوک جدیدآنلاین بپیوندید

ارسال مطلب
- پرستو قاسمی، 2011/07/23
لیلا اسفندیاری روز جمعه 31 تیرماه (22 ژوئیه 2011) در راه بازگشت از قله کاشربروم 2 دچار سانحه شد و جان خود را از دست داد.او توانست پس از یک ماه تلاش به این قله صعود کند.خیلی خیلی ناراحتم و باورم نمی شه که او جان خودش را از دست داده است.اون تمام تلاشش رو کرد تا اسپانسر پیدا کنه و بدون هیچ حمایت دولتی توانست به این قله صعود کند و سرانجام هم جان خودش را در راه علایقش از دست داد.روحش شاد باد
- reza، 2011/07/01
با آرزوی موفقیت
- یک کاربر، 2011/06/12
خانم اسفندیاری عازم صعود به قلۀ گاشربروم شدند. برایشان آرزوی موفقیت و سلامتی می کنیم.
- امین، 2011/04/28
عالی بود. سوژه جالب، ساخت خوب.
- آرام، 2011/02/26
خسته نباشید. روح طبیعت پشت و پناهتان باد
- یک کاربر، 2011/02/23
جالب بود
- سارا، 2011/02/17
من یک کوهنورد مبتدی هستم و بسیار از خانم اسفندیاری انرژی گرفتم. برای ایشون آرزوی موفقیت می کنم. ممنون از گزارش خوبتان
- یک کاربر، 2011/02/14
wow
- سهند، 2011/02/12
امیدوارم بتونن به آرزوشون برسن و به قله هایی که دوست دارند صعود کنند
- امیر، 2011/02/11
به خانم اسفندیاری افتخار می کنیم که شرایط سخت و ناعادلانه او را از هدفش باز نگذاشته.
مرحبا لیلا خانوم
- شیرزاد، 2011/02/11
خیلی جالب بود
- یک کاربر، 2011/02/11
فرزند ایران زمین، توانت دوچندان باد
جمشید
Home | About us | Contact us
Copyright © 2024 JadidOnline.com. All Rights Reserved.
نقل مطالب با ذكر منبع آزاد است. تمام حقوق سايت براى جديدآنلاين محفوظ است.