Jadid Online
جدید آنلاین
درباره ما تماس با ما Contact us About us
ایران از نگاه یک عکاس

 "امید صالحی" عکاس ایرانی گزیده‌ای از عکس‌های خود را از ایران امروز در لندن منتشر کرده‌‌است. این مجموعه شامل عکس‌هایی است که هریک در خود داستانی دارد و یا مجموعه‌ای است از چند عکس که در آنها می‌توان داستان‌هایی متفاوت اما به هم پیوسته‌ای را دنبال کرد. 

امید صالحی از نسل سوم عکاسان پس از انقلاب است که می‌کوشند عکاسی داستانی و مستند را با هم بیامیزند. کتاب "امید صالحی، سفر یک عکاس در ایران" را باید از این نگاه مهم شمرد که عکس‌های آن فکرشده و نمایشگر بخشی است از زندگی مردم. از فرهنگ رسمی گرفته تا زندگی خصوصی. زاویه‌هایی که امید صالحی در این تصویرهای مستند ارائه می‌کند به مسائلی باز می‌گردد که قشرهای مختلف در ایران با آن دست بگریباند.
 
امید صالحی در سال ۱۳۵۱ در شیراز تولد یافته و دو سال پیش به لندن آمده است. او عکاسی را در دانشگاه آزاد تهران و هنرهای گرافیک را در دانشگاه شهید رجایی آموخت. او برای چند روزنامه عکاسی کرد و نیز عکاس چند بنگاه تصویری بین‌المللی هم بوده است. از امید صالحی نمایشگاه‌هایی در لندن، تهران و کشورهای دیگر برگزار شده است. امید صالحی برنده چندین جایزه بوده است از جمله جایزه عکاسی مستند، جایزه فتوژورنالیسم کاوه گلستان و غیره. آثار او در مجلات مهم بین‌المللی نیز منتشر شده است. 
 
تصاویر این کتاب "امید صالحی: سفر یک عکاس در ایران"  در چند فصل دسته بندی شده‌اند: نقاشی‌های دیواری شهری، عکاسی‌های زائران مشهد در استودیوها، ایمان، تهران و گردش در ایران. 
 
در مقدمه این مجموعه باقر معین دربارۀ "عکاسی داستانی در ایران" نوشته و کارهای امید صالحی را یکی از نمونه‌های موفق اینگونه از عکاسی بر شمرده است. "کوکو فرگوسون" هم در مقاله دیگری از سنت و نوگرایی در ایران و به ویژه فرهنگ تصویری مذهبی صحبت کرده است. رُز عیسا، ویراستار کتاب، هم در مؤخره‌ای نوشته است که عکس‌های امید صالحی نشان دهنده صحنه پربار و پرنیروی هنری اصیل در ایران امروز است. 
 
در گزارش تصویری این صفحه شما می‌توانید عکس‌هایی را از امید صالحی ببینید و نیز صحبت‌های حسن سربخشیان عکاس شناخته شده ایران را درباره کارهای امید صالحی بشنوید.  
 
Omid Salehi
A photographer’s journey through Iran
Published by Beyond Arts Production
London 2011

 به صفحه فیسبوک جدیدآنلاین بپیوندید

ارسال مطلب
- یک کاربر، 2011/10/16
man in aghaye akas ro kheili doost daram :)
- یک کاربر، 2011/10/15
ای بابا امید صالحی هم از ایران رفت :(
- حمید رضا حسینی، 2011/10/13
امید عزیز، عکس‌هایت زیبا و زنده بود. امیدوارم گام‌هایت در راهی که برگزیده‌ای همواره بلند و استوار باشد.
Home | About us | Contact us
Copyright © 2024 JadidOnline.com. All Rights Reserved.
نقل مطالب با ذكر منبع آزاد است. تمام حقوق سايت براى جديدآنلاين محفوظ است.