Jadid Online
جدید آنلاین
درباره ما تماس با ما Contact us About us
رونق بازار نوروزی
ثمر سعیدی

نوروز و سال نو در راه است و باز هم جنب‌وجوش و تکاپو خرید نوروزی را در خیابان‌ها می‌بینید. انگار هیچ چیز نمی‌تواند هیجان و شادی مردم را برای به‌جا آوردن این سنت و آداب نوروزی محدود کند.  مراکز خرید، فروشگاه‌های کفش و لباس، مایحتاج و مواد غذایی مشتری‌های خود را دارند اما جالب است که تقریباً تمام اصناف در این روزها بازار عید دارند و رونق کسب و کار، شور وهیجان تازه‌ای را به بازارها بخشیده است. از آن‌جا که مردم خانه‌تکانی می‌کنند و وسایل منزل را تمیزکاری و یا حتا تعویض می‌کنند بازار لوازم خانگی و خدمات و تعمیرات نیز بسیار پررونق است.

به میان مردم می‌رویم و در مورد رسم و رسوم عید و ضرورت خریدهای نوروزی از آن‌ها نظرخواهی می‌کنیم.

خانم بازنشسته‌ای که در بازارچه تجریش مشغول خرید ماهی و گوشت و مرغ است می‌گوید: ما دید و بازدید داریم و باید مایحتاج را از قبل تهیه کنیم و آن را در فریزر نگهداری کنیم. هزینه‌اش زیاد می‌شود اما حیف است که به خاطر این مسایل، سنت‌ها را نادیده بگیریم. این خانم می‌گوید که اداره‌شان بن‌هایی را برای کارمندان اختصاص داده که بتوانند آجیل شب عید را به صورت اقساطی تهیه کنند. به این صورت که قیمت آجیل شب عید تا چندماه آتی از حقوق‌شان کسر می‌شود.

آقای مسنی هم که در این بازارچه مشغول خرید است تاکید می‌کند که فرزندان، نوه‌ها و سایر فامیل به خاطر این که او بزرگ خاندان است در روزهای تعطیلات نوروزی حتما سری به خانه آن‌ها می‌زنند. بنابراین باید از نظر پذیرایی، تامین باشند و خیال‌شان راحت باشد که مایحتاج به اتمام نمی‌رسد، چرا که در روزهای عید به خاطر تعطیل‌بودن اکثر مغازه‌ها نمی‌توان گوشت و میوه تازه خریداری کرد.

چند نوجوان، خوشحال و خندان از سمتی می‌آیند. وقتی نظرشان را می‌پرسم می‌گویند واقعاً نمی‌دانیم این همه هیاهو برای چیست؟ شهر شلوغ می‌شود و اجناس هم بی‌کیفیت هستند. آن‌هایی هم که کیفیت خوبی دارند بسیار گران هستند و ما نیازی نمی‌بینیم که حتما لباس نو بخریم. دختر جوانی هم که نظر مخالف خود را در مورد خرید عید به من ابراز کرده توضیح می‌دهد که به خاطر افزایش بیش از حد تقاضای مردم قیمت‌ها به طور کاذبی بالا می‌رود بنابراین اگر کسی بخواهد یکی دو ماه قبل یا بعد از عید خرید کند واقعاً به نفعش خواهد بود. 

در این روزهای خاص، ترافیک لجام گسیخته باعث هرج‌ومرج شده و در تهران و بعضی از شهرها، طرح زوج و فرد برای تردد خودروها اجرا می‌شود اما آن چه که نیست و پیدا نمی‌شود، جای پارک ماشین است. ظرفیت پارکینگ‌های سطح شهر در اولین ساعات روز پر می‌شود و در بعضی از خیابان‌های فرعی با وجود تابلوی ایستادن ممنوع، به طور استثنا در این روزها پلیس به ماشین‌ها اجازه می‌دهد که پارک کنند و به خرید بروند. قیمت اجناس نسبت به سال گذشته بالاتر رفته و به نظر می‌رسد که قدرت خرید مردم کم شده باشد اما بازارهایی که کیفیت پایین‌تری دارند و بنابراین قیمت‌شان نیز پایین‌تر است، کماکان جایگاه خود را دارند. مردم از هر قشری سعی می‌کنند خود را به بازارها برسانند و از این قافله عقب نمانند.

در گزارش تصویری این صفحه به بازارهای خرید عید سری زده‌ایم و نظر مردم را درباره خرید نوروزی پرسیده‌ایم.


 به صفحه فیسبوک جدیدآنلاین بپیوندید

ارسال مطلب
Home | About us | Contact us
Copyright © 2024 JadidOnline.com. All Rights Reserved.
نقل مطالب با ذكر منبع آزاد است. تمام حقوق سايت براى جديدآنلاين محفوظ است.