Jadid Online
جدید آنلاین
درباره ما تماس با ما Contact us About us
جدیدآنلاین پنج‌ساله شد

پنج سال پیش در چنین روزهایی جدیدآنلاین را به عنوان نخستین مجله چندرسانه‌ای در فضای مجازی و رو به گسترش اینترنتی گشودیم.

ما با نشر جدیدآنلاین می‌خواستیم تا آموخته‌ها و تجربه‌های خود را در زمینۀ کار رسانه‌ای به نسل جدیدی از گزارشگران فارسی‌زبان در ایران و افغانستان و تاجیکستان برسانیم و آنها را با تولید گزارش‌های چندرسانه‌ای فرهنگی آشنا کنیم تا بتوانند به یاری اینترنت و با بهره‌گیری از شیوه‌های گزارشگری چندرسانه‌ای روایت‌هایی ساده اما با نگاهی نو از روندهای فرهنگی و اجتماعی پیرامون خود ارائه کنند.
 
ما همچنین می‌خواستیم فارسی‌زبانان را به هم نزدیک‌تر کنیم تا میراث‌های فرهنگی مشترک خود را بهتر بشناسند و با روندهای فرهنگی و اجتماعی هم بهتر آشنا شوند.

ما در پنج سال گذشته گزارشگران بسیاری را با ساختن گزارش‌های چندرسانه‌ای آشنا کردیم. نام برخی از آنها را در صفحۀ جدیدآنلاین دیده‌اید. برخی دیگر از آموزش‌دیده‌ها در جدیدآنلاین آن چه را که آموخته بودند، به رسانه‌های منطقه‌ای و جهانی کوچک و بزرگ بردند و سرچشمۀ نوآوری‌هایی در آن‌جا شدند.
 
چنان که بایگانی جدیدآنلاین نشان می‌دهد، ما توانستیم با یاری این همکاران و نیز کمک دوستان دیگر در پنج سال گذشته نزدیک به دوهزار گزارش و روایت چندرسانه‌ای به فارسی و انگلیسی نیز به خط سیریلیک برای تاجیکستان نشر کنیم.
 
نمونه‌هایی که در بایگانی ما می‌بینید، همه یک‌دست نیستند. گاه به عنوان نخستین کارهای روزنامه‌نگاران جوان، کارهایی تجربی‌اند و نه‌چندان پرداخته. اما در همان‌ها هم شاید بشود به نکته‌ای جدید و نگاهی نو به محیط پیرامونی سازندۀ آن برخورد. در این میان شاید نمونه‌هایی درخشان هم ببینید که نوید گونه‌ای نو از روزنامه‌نگاری حرفه‌ای در زبان فارسی‌اند.
 
برخی از این گزارش‌های تصویری ما که چند سال پیش تولید شده، هنوز در فضای اینترنتی دست‌به‌دست می‌گردند تا جایی که هر ماه چندصد هزار نفر به دیدار جدیدآنلاین می‌آیند. اکنون بسیاری از کاربران ما از طریق صفحۀ جدیدآنلاین در فیس‌بوک و نیز روی آی‌فون و آی‌پد گزارش‌های ما را می‌بینند و اینها همه نشانۀ استقبال کاربران از کار جدیدآنلاین است.
 
جدیدآنلاین به همت شما تأثیر دیگری هم داشت که ما خود نخست از آن آگاه نبودیم. نامه‌ها و پیام‌هایی که ما از مراکز آموزشی زبان فارسی و تاریخ و فرهنگ ایران‌زمین و نیز دانشجویان آنها دریافت کردیم، نشان داد که در بسیاری از این مراکز، در سراسر دنیا، برای آگاه شدن از روندهای فرهنگی و اجتماعی و نیز فرا گرفتن زبان فارسیِ معیار از جدیدآنلاین بهره می‌گیرند.
 
ما می‌دانیم که در تبلیغ جدیدآنلاین کوتاهی کرده‌ایم و نیز می‌دانیم که بهترین تبلیغ برای ما توصیه‌های کاربران‌مان به دوستان‌شان بوده‌است. در این جا فرصتی است تا سپاسگزاری کنیم. نخست از گزارشگرانی که گاه در شرایط دشوار پذیرفتند برای جدیدآنلاین گزارش تهیه کنند. سپس از کسانی که در شناساندن ما به دیگران یاری رساندند. همچنین از کاربرانی که برای ما نامه نوشتند و نظر دادند و یا از ما انتقاد کردند، ممنونیم. گاه گفتند که مطالب کم‌محتوا داریم یا کیفیت عکس‌ها حرفه‌ای نیست و صداها نا بهنجار و یا نوشته‌ها ملال‌آور و بی‌چفت و بست و یا گزارش‌ها قدمایی‌اند و ناجدید.
 
اما همۀ نامه‌ها هم انتقادآمیز نبود. برخی کار ما را ستودند که گرفتار ابتذالِ سیاست‌زدگی نشده‌ایم. برخی جدیدآنلاین را گوشه‌ای امن و فرهنگی توصیف کردند که می‌کوشد از شعارهای بی‌محتوا بپرهیزد. ما بیشتر این نظرها را در کنار گزارش‌ها نشر کردیم؛ مگر پیام‌های خصوصی و یا نظرهایی که همراه با افترا و یا واژه‌ها و تعبیرهای ناشایست بود.
 
ما می‌دانیم که هنوز به همۀ هدف‌های خود نرسیده‌ایم، بلکه گامی کوچک به سوی آنها برداشته‌ایم. آرزوی ما این بود که با رواج ساختار جدید چندرسانه‌ای اندکی به اعتلای مهارت‌ها و ارزش‌های گزارشگری به عنوان امری حرفه‌ای در زبان فارسی کمک کرده باشیم. آرزویی بس دراز بود برای بضاعت کوتاه‌مان. آیا در این راه توفیقی داشته‌ایم؟ شما داور بهتری هستید.
 
در هر حال برای بهتر شدن و ادامۀ کار جدیدآنلاین ما به کمک شما نیاز داریم. شما از چند راه می‌توانید به ما کمک کنید:
 
۱. فرستادن نظرهای دقیق انتقادی و ارائۀ راهکار؛
۲. پیشنهاد موضوع برای تهیۀ گزارش دربارۀ آنها؛
۳. همت کردن و تلاش برای ساختن گزارش چندرسانه‌ای؛ شما پیشگام شوید، ما در ساختن آن شما را یاری می‌کنیم؛
۴. فرستادن نوشته، عکس و یا صدا از پدیده‌ها و چیزهای جالب پیرامون خود؛
۵. معرفی آثار هنری، مجموعه‌های عکس یا اسناد تاریخی در میان خانواده‌ها و یا شخصیت‌های فرهنگی و اهل هر فن و حرفه که شما فکر می‌کنید کاربران ما باید با آنها و کارشان آشنا شوند؛
۶. معرفی جای‌های تاریخی و طبیعی کمتر شناخته‌شده که فکر می‌کنید دیگران باید آنها را بشناسند.
و دو خواهش دیگر:
 ۷. لطفاً نظرها و پیشنهادهایتان را به این نشانی بفرستید: info‪@jadidonline‪.com
 ۸. اگر می‌خواهید شما را از نشر گزارش‌های جدید آگاه سازیم، نشانی ای‌میل خود را برای ما بفرستید.
 
در گزارش‌های تصویری این صفحه آمیزه‌ای می‌بینید از برخی از پربیننده‌ترین‌های جدیدآنلاین در پنج سال گذشته. یکایک این بیست گزارش را در گوشۀ "مطالب مرتبط" هم کاشته‌ایم. شما کدام یکی از گزارش‌های این پنج‌ساله را بیشتر می‌پسندید؟ جدیدآنلاین آمیزه‌ای دیگر از گزارش‌های محبوب کاربران را بر پایۀ پیشنهادهای شما تهیه خواهد کرد.
 
از شما سپاسگزاریم  
جدیدآنلاین

 

برخی دیگر از گزارش‌های پربینندۀ ما

 


 به صفحه فیسبوک جدیدآنلاین بپیوندید

ارسال مطلب
- محمود، 2011/12/29
جدید آنلاین، جهانیست از پارسی زبانان معاصر و تا اندازه ای گذشته. به روز باشید همیشه. بدرود
- یک کاربر، 2011/12/29
با گفتن نخسته؛ کوششتان را می ستایم و آرزو می کنم درراهی که در پیش دارید همچنان موفق باشید و سال های سال به این کا ر فرهنگی ارزشمند ادامه دهید.پرباری کارهایتان دراین دوران تسلط ابتذال، چشمگیر است.
- یک کاربر ی. صوفرزاده، 2011/12/29
با تبریک تولد 5سالگی و داشتن اینهمه موضوعات. افتخار آفرینی نمودید. و من که دستی در هنر دارم خوشحالم در کنار شما و با شما شادی کنم و هر روز و هفته کارهای زیبای شما را ببینم. با تشکر
- جواد ناجی، 2011/12/27
جدیدآنلاین مدرسه ثانی من است. گزارش گران و مسوولین جدیدآنلاین معلمین من! موفق باشید.
- دارا، 2011/12/26
با درود به شما، دوستان و شادباش به مناسبت 5 ساله شدن سایت. براستی شما به اندازه توان خود که نه بیش از آن خدمت کرد ه اید. ای کاش دیگران نیز چنین میکردند. خصوصاً ما ایرانیان بدلیل داشتن امکانات مالی و فنی بهتر از دیگر همزبانان. ما چرا نباید هم میهنان خود را آگاه کنیم که هم میهنان سابق دیگری نیز داشته ایم آنگاه که از ازبکستان، تاجیکستان، افغانستان حتا در گوشه ای از چین این زبان شیرین فارسی استفاده میشود، نشان از رگ و خون، فرهنگ و تاریخ مشترکی دارد. ما باید به دید دیگری به آن انسان زحمت کش افغان که در ایران است بنگریم واگر کسی ویا کسانی به خطا میروند همگان را به بدنامی نخوانیم که کسی از ما پدردار تر از آنان نیست. ما باید به جوانان خود بیاموزیم که میشود روزی این مرزهای مشترک را رها کرد وچون اروپاییان هر کشور با استقلال خود به یکدلی در سیاست واقتصاد و فرهنگ رسید. ما توانش را داریم نشانش را نیز داریم گمانش را باید بارور کنیم. آنگاه که میبینم نمیتوانم بدلیل خط متفاوت تاجیک ها از اوضاع آن سرزمین که بسیار مورد علاقه ام است باخبر شوم دلگیر میشوم. آنهم از سیاستمداران تاجیک که با این روش پشت پا به میراث پربهای ادبیات وتاریخ وفرهنگ میزنند و نسل جوان امروزشان را به بیراهه میکشانند. اینجا این سایت به یاری ام میاید تا اشعار شاعران را بخوانم و بشناسمشان، هنرمندان واندیشنمدانشان را بشناسم، اما این قطره ای در برابر دریاست. امیدوارم روزی بازگشت به الفبای گذشته را پایه بگذارند و ما را از شر الفبای بیگانه نجات دهند. با آرزوی بهروزی وپیروزی همه دست اندکاران جدید آنلاین.
- یک کاربر، 2011/12/24
دستتان درد نکند هوادار پر و پاقرص
- صدیقه، 2011/12/22
شادباش می گوییم این فرخنده روز را. به امید گزارشهایی پربارتر.
- یک کاربرreza، 2011/12/22
با سلام و خسته نباشید. جداً نمی دانم چطور و چگونه از شما به خاطر تلاش ارزشمندتان تشکر کنم. حرکت شما بسیار ارزنده و تأثیرگذار است. امیدوارم در کارتان همچون سابق موفق و ثابت قدم باشید. لطفاً بنده را در جهت تهیه و ساخت کلیپ ها راهنمایی کنید. پایدار باشید. با سپاس فراوان، رضا جلیلزاده.
- Tohid، 2011/12/21
تبریک میگم...
- لطیف پور، 2011/12/21
شب یلدا و عید کریسمس و پنجمین سال تولد جدید آنلاین بر شما فرخنده باد. حدودا سه سال است که به طور هفتگی به سایت شما سر می زنم و از گزارشهای شما هم لذت می برم هم بهره. گزارشهای هنری یا معرفی چهره ها و مکان های فرهنگی گذشته ایران فوق العاده برایم جالب است. امیدوارم در مسیری که در پیش گرفته اید پیروز و پابرجا باشید.
- ، 2011/12/21
تبریک می گویم. حدودا سه سال قبل با ایمیل یکی از گزارش ها از طرف دوستانم با این سایت متفاوت آشنا شدم و یک روز در میان گزارش ها را می بینم. هنوز بهترین هستید ولی اخیرا یک مقدار گزارش ها ضعیف شده اند و گرافیک سایت با این که ساده و زیباست تکراری شده. می توانید با حفظ یک تعداد المان ها تغییراتی را در راستای تنوع بخشیدن به سایت ایجاد کنید
- فاران، 2011/12/21
میلاد سایت را به شما، بینندگانتان، خوانندگانتان و البته خودم تبریک می گویم. خوشحالم که با سایتی آشنا شدم که چند روز یک بار به آن سر می زنم و باب آشنایی با بسیاری نادانسته ها را دانسته می گشایم. زحماتتان را ارج می نهم و به امید دانستنی های جدید می مانم...
- سمیرا، 2011/12/21
با تشکر از زحمات شما و تمام گزارشگرانی که سعی در معرفی فرهنگ فارسی دارند.من همیشه از دیدن گزارشهای شما لذت می برم. ممنون
- مرجان، 2011/12/21
100 ساله شين ايشالا:)
- یک کاربر، 2011/12/20
با درود و تشکر از مطالب پربارتان. احیراً مطالبتان در مورد تاجبکستان کم شده است.
- یک کاربر، 2011/12/20
جدیدآنلاین بهترینی... امیدوارم صدها ساله شوی و نسل های آینده هم از تلاش فرهنگی بزرگ و بی مانندت بهره مند شوند.
- یک کاربر، 2011/12/20
جدیدآنلاین، تولدت مبارک
Home | About us | Contact us
Copyright © 2022 JadidOnline.com. All Rights Reserved.
نقل مطالب با ذكر منبع آزاد است. تمام حقوق سايت براى جديدآنلاين محفوظ است.