Jadid Online
جدید آنلاین
درباره ما تماس با ما Contact us About us
سر سفرۀ پرسیانا
فرانک کیاسرایی

افتخار سابرینا غيور اين است که "هیچ وقت برای آموختن به کلاس آشپزی نرفته است، ولی توانسته آشپزی ایرانی را به رسانه‌ها و خانه‌های بریتانیایی‌ها ببرد". هرچه او آموخته و در آن مهارت دارد از پشتکار و علاقه‌ای است که به آشپزی ایرانی و فنون و شگردهای آن داشته است. او چندسالی است که با سرآشپزهای معروف لندن هم‌کاسه شده و توانسته آشپزی و خوراک‌های ایرانی را با امکانات محدودش به ساکنان بریتانیا بیاموزد.

سابرینا نه عروسی‌های بزرگ ایران را با سفره‌های رنگارنگشان دیده بود و نه تالارهای غذاخوری تهران که بویشان از دور گرسنه و سیر را به سوی خود می‌کشد. او از کودکی در لندن زندگی کرده و اگر سفره ایرانی دیده، تنها در خانه خودشان یا دوستان و اقوام‌شان بوده است. خودش می‌گوید خاله مادرش در میان همه آشپزهای خانگی، بیشتر از همه برایش الگو و سرمشق بوده است. 

سابرینا غیور در سال ۱۳۵۵ در تهران به دنیا آمد. اوایل انقلاب خانواده‌اش به انگلستان مهاجرت کردند و او در آنجا بزرگ شد. از کودکی به آشپزی و برنامه‌های آشپزی تلویزیون علاقه زیادی داشت. به گفته او، مادرش سابرینا را برای ورود به آشپزخانه و پخت و پز آزاد می‌گذاشت و پخت غذا بر اساس برنامه‌های آشپزی تلویزیون آغازی شد برای آشپزی سابرینا غیور.  

هنوز نوجوان بود که تصمیم گرفت بیش از هر چیز وقتش را صرف غذاهای ایرانی کند و برای این هدف با خرید کتاب‌های آشپزی ایرانی به طور جدی در این راه قدم گذاشت. در آن زمان‌ها هرگز در فکر او خطور نمی‌کرد که بخواهد غذاهای ایرانی یا خاورمیانه را در انگلستان عرضه کند. حتا تا آن زمان هم هنوز نمی‌دانست که روزی پا در دنیای حرفه‌ای آشپزی خواهد گذاشت. به همین علت بعد از پایان مدرسه، نه آشپزی، بلکه رشته بازاریابی برای رستوران‌ها و هتل‌ها را برگزید.

بعد از گذشت مدت کوتاهی متوجه شد که دنیای درونش چیز دیگری جز بازاریابی می‌خواهد. بزرگی دنیای آشپزی و خلاقیت‌های بسیاری که در آن جمع شده‌ او را به این سو هدایت کردند. سرانجام تحصیل در رشته بازاریابی به او کمک کرد تا گامی در این راه برداشته و آشپزی حرفه‌ای را برای دوستان و آشنایان شروع کند. 

در آغاز او عکس غذاهایی را که درست می کرد در فضای مجازی، از طریق توییتر و فیس‌بوک منتشر می‌کرد. کم کم طرفدارانی پیدا کرد که از همان طریق درخواست آزمایش غذاهایش را می‌کردند تا اینکه تصمیم گرفت یک کلوپ آشپزی به نام“Sabrina Supper Club”  (باشگاه شام سابرینا) در خانه‌اش راه‌اندازی کند. سابرینا با فراخوانی در صفحه این ‌کلوپ و گذاشتن منوی غذا، توانست ۱۰ تا ۱۲ نفر را برای شام به منزل خود دعوت کند. حالا خانه‌اش مانند یک رستوران خانگی شده و افراد می‌توانند به جای رستوران به آنجا بروند. از طریق همین فراخوان و همین کلوپ بود که ناشر کتابش با او آشنا شد و این آشنایی به تالیف کتابش "پرسیانا" (دختر ایرانی) انجامید.

حالا سابرینا در چند مدرسه آشپزی در لندن آشپزی ایرانی تدریس می کند و تهیه غذاهای ایرانی را آموزش می‌دهد. علاوه بر آن دستورالعمل غذاهای او به عنوان آشپز ایرانی در بسیاری رسانه‌های بریتانیا به چاپ می‌رسد. سابرینا در بسیاری از رویدادها و فستیوال‌های غذا و آشپزی در لندن شرکت دارد. او درباره کتاب تازه‌اش می‌گوید "می دانم که آشپزهای خوب ایرانی، حتا در بریتانیا کم نیستند، اما قصدم از انتشار کتاب پرسیانا این بود که نسل جوان خارج از ایران و طرفداران غذاهای ایرانی بتوانند غذاهای ایرانی را از سریع‌ترین راه و با کمترین امکانات تهیه کنند".

سابرینا غیور با علاقه و پشتکار خود و استفاده از رسانه‌های اجتماعی، هم نام خود را به در کنار آشپزهای سرشناس قرارداد و هم توانست بین در میان صدها نوع غذاهای متنوع در بریتانیا، بر شهرت غذاهای ایرانی بیفزاید.

در ویدیوی این صفحه سابرینا غیور از علاقه‌اش به هنر آشپزی و انتشار کتاب تازه‌اش می‌گوید. بخشی از تصاویر این ویدیو متعلق به شرکت "Stock Food" است.


 به صفحه فیسبوک جدیدآنلاین بپیوندید

ارسال مطلب
- یک کاربر، 2014/09/06
چه موسیقی بی ربطی!
- ندا، 2014/08/12
فیلم برداری و عکاسی این کار خیلی حرفه ای و عالی بود دست مریزاد.
Home | About us | Contact us
Copyright © 2021 JadidOnline.com. All Rights Reserved.
نقل مطالب با ذكر منبع آزاد است. تمام حقوق سايت براى جديدآنلاين محفوظ است.